Броят на жертвите на днешната влакова катастрофа в Турция продължава да расте, като по най-нови данни загиналите вече са 9 души, ранените са 96..
Няма данни за пострадали български граждани при тежката железопътна катастрофа тази сутрин в Анкара, съобщи Министерството на външните работи. И добави, че посолството ни в турската столица във връзка с полицията и близките болници, в които са настанени пострадалите.
Министърът на транспорта Джахит Турхан съобщил, че трима от 9-те загинали са машинисти, а останалите шестима – пътници, като един от тях е издъхнал в болница.
Инцидентът стана тази сутрин в района на жп гарата Маршандиз в квартал "Йенимахале" на Анкара скоро след потеглянето на скоростния влак, когато машината се сблъска с локомотив, извършващ инспекция на релсовия път. Най-малко два от вагоните на пътническия влак са дерайлирали. Върху тях е паднал и намиращ се в района на катастрофата метален надлез. Към момента на инцидента скоростта на композицията е била 80-90 км/час.
Турхан уточни, че високоскоростният влак се е движил по линията Анкара – Коня и е потеглил от гарата в 6.30 ч. местно време тази сутрин, а около шест минути по-късно се е блъснал челно в локомотива.
Анкарската прокуратура е започнала разследване по случая.
Турското министерство на транспорта и инфраструктурата съобщи по-рано днес, че локомотивът, извършващ контрол на релсите, не е трябвало да се намира на мястото на катастрофата. Възможно е инцидентът да е резултат от сигнализационен или комуникационен проблем, посочва телевизията НТВ.
Посолството на България в Анкара разкри гореща телефонна линия заради тежката жп катастрофа в турската столица от тази сутрин.
В случай на необходимост българските граждани могат да се свържат по всяко време на дежурните телефони на посолството: 0090312 467 20 71 и 00 90 312 533 376 37 69.
В българската мисия е създаден кризисен щаб за наблюдение на ситуацията, а наш дипломат е посетил мястото на инцидента.
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg