Ако имате желание да чуете едно великолепно изпълнение на операта „Лучия ди Ламермур“ от Гаетано Доницети, горещо ви препоръчвам видеозаписа на спектакъла на Мадридския оперен театър Реал, включен в платформата OperaVision, и то да го направите в близко време, защото срокът на излъчване приключва в началото на януари. Съвсем съзнателно казвам да слушате спектакъла, защото изпълнението е много добро, но не казвам нищо за гледането... Не мога да разбера защо в последните години постановъчните екипи държат да коригират композитора и либретиста на произведението, което поставят - сменят епохата на действието, костюмите, поставят героите в странни ситуации, но това е тема на друг разговор. И в тази постановка има странни неща, но когато пеенето е красиво, всичко минава.
От театър Реал Мадрид са се постарали да представят операта „Лучия ди Ламурмур“ в цялостния й вид, както е написана. Изпълняват първата картина на третото действие, която обикновено се прескача. Финалът също е променен и това е интересно - Лучия остава жива и е на сцената, но поради това, че не е с ума си, не разбира нищо от трагедията. Тя стои вцепенена, Едгардо се самоубива, а брат й Енрико тържествува, врагът му е мъртъв. Любопитно е, особено ако Доницети го е мислил по този начин...
Но, да се върна към спектакъла! Главните роли се изпълняват от гостуващи млади певци, може би малко познати у нас, но с голяма международна кариера. Силно ме впечатли Лиезете Оропеза в ролята на Лучия. Тя е нежна, изящна, много музикална, много артистична и прекрасна певица. Гласът й е красив по тембър - лирикоколоратурен сопран, вокалната й техника е безупречна, артистично тя пресъздаде образа на Лучия много вълнуващо, дълго ще я помня в тази роля. Заинтересувах се от певицата - американка, с кубински корени, на 23 години дебютира в Метрополитън в операта „Идоменей“ от Моцарт под диригентството на Ливайн и от тогава е постоянен участник в спектаклите на прочутия театър. В репертоара й влизат оперните героини на Глук, Хендел, Моцарт, Росини, Доницети, Верди, Бизе, Масне, Пучини. Вече е гостувала на някои от най-големите оперни театри на Европа, изнася солови рецитали, пее солата на кантатно-ораториални творби. И нещо любопитно: нейното хоби е да участва в маратони, веган е, пише статии в популярните списания за диетите, които препоръчва.
В ролята на Едгардо се представи Хавиер Камарена - мексикански тенор, надарен с много красив лиричен глас, с ярки, стабилни височини. Скоро нашата публика ще го види като Тонио в операта „Дъщерята на полка“ от Доницети в директното излъчване от Метрополитън на 2 март 2019 година. Великолепен певец, за когото виртуазните пасажи не са проблем, майстор на белкантото, артистичен, много трогателен в ролята на Едгардо. И третият главен герой - Енрико Астон - баритон, по произход поляк. Красив, мек глас, въздействащ и като певец, и като артист. Кариерата му започва през 2001 година и вече пее на много от големите оперни сцени, изнася рецитали, все повече се налага като много перспективен певец.
И останалите участници в спектакъла на театър Реал бяха с богати, красиви гласове - Роберто Талявини като Раймондо, Юие Ши като Артуро, Алейсандро дел Черо – Нормано, само Алиса на Марина Пинчук не се вписваше в този спят екип. Много добре се представиха хорът и оркестърът на театъра. Спектакълът бе ръководен от прочутия диригент Даниел Орен, постановката бе на режисьора Давид Алден.
На пропускайте да видите тази вълнуваща „Лучия ди Ламермур“! Заслужава си и дълго ще остане в спомените ви!
Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg