Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Атанас Пенев: На България днес й трябва малко повече доверие и малко повече общество

Ива Дойчинова и Атанас Пенев от Б.Т.Р. в студиото на "Нашият ден"
Снимка: Росица Михова

На Атанасовден специален гост в студиото на „Нашият ден“ беше Атанас Пенев, по-известен като Наско от Б.Т.Р.
Разговорът в студиото започна с връщане към историята и началото на Б.Т.Р. Първият им албум, който излиза през 1993 година е правен за Франция и затова е на английски език. „Тогава беше една джунгла - спомня си Наско – не се знаеше кой е продуцент, кой е издател, кой е менажер – групите си правеха всичко сами… Аз съм се учил, като съм подражавал и на „Уайт снейк“, и на „Рейнбоу“ – говоря за Дейвид Ковърдейл, Рони Джеймс Дио, Джо Лин Търнър, „Айрън Мейдън“…
Първият оригинален албум на български език на групата, с който те „пробиват“, е „Б.Т.Р. 97“. „Преди него аз дори пеех на български с английски акцент – разказва Наско и продължава - ние записвахме този албум много дълго, защото нямахме пари. Първите песни, които записахме и които придобиха популярност бяха „Хей момиче“ и „Алмаз и стъкло.“
Обаче първата песен на Б.Т.Р., която става истински голям хит, е „Спасение“. Кога и как разбират това членовете на групата и как Наско се разплаква за първи път на сцената пред хиляди зрители, които пеят заедно с него може да научите заедно с още много други интересни случки в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40

Британският критик Грегор Таси – впечатлен от солистите, хора и оркестъра на Софийската опера

Днешното издание на "Неделния следобед" е посветено изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър..

публикувано на 30.06.24 в 08:05

Студии върху историята и настоящето на фестивала "Софийски музикални седмици"

Излезе  една дългоочаквана книга – " Студии върху историята и настоящето на фестивала  "Софийски музикални седмици"  от Диана Данова-Дамянова. Това е първото по-мащабно и целенасочено изследване на Международния фестивал "Софийски музикални седмици".  Под формата на четири студии се проследява неговата 55-годишна история от създаването му през..

публикувано на 29.06.24 в 11:30
Магдалена Кожена, Саймън Ратъл, Андрю Стейпълс и Симфоничния оркестър на Баварското радио

"Идоменей" на Моцарт от Мюнхен

"Имам неописуемо желание отново да напиша опера." Мечтата на Моцарт, изразена през 1777 г., най-накрая е изпълнена през есента на 1780 г., когато той получава поръчка от Мюнхен да напише голяма опера серия за предстоящия карнавален сезон. Превъзходството на Мюнхенския оркестър и темата, включваща конфликта между божествения закон и човешката страст,..

публикувано на 29.06.24 в 08:05

"Надпяване" – фолклорната класация на програма "Христо Ботев", юли 2024

В класацията "Надпяване" всеки месец ще ви бъде представяна различна музика. Екипът на предаването се старае да бъде на вълните на новите фолклорни жанрове, но и да не забравя традиционното звучене на любимата ни народна музика. В ефира на програма "Христо Ботев" ще чуете да се съревновават не само прекрасни певци, но и виртуозни инструменталисти. Освен..

обновено на 28.06.24 в 11:59