Вероятно, ако не сте влюбен, лозар или археолог, не мразите влюбените, лозарите или пък археолозите, които празнуват днес. Вероятно не ги мразите само защото са различни от вас. По пътя на не-мразенето се движим в „Нашият ден“ в разговора за общото и различното, в който ви разказваме за пространство в центъра на София, което от една година запълва една специфична липса.
Rainbow Hub e единственият по рода си в момента LGBTI-център - място, насочено към специфичните проблеми на общността. Това включва филмови прожекции, дискусии със западни гей-активисти или пък групово гледане на реалити-телевизионни програми за драг-кралици. Включва и по-обикновени неща като това да си направиш чай, да намериш средства за безопасен секс и най-вече да потърсиш разбиране, когато ти се струва, че няма откъде да дойде.
Rainbow Hub се поддържа от три неправителствени организации - фондация „Билитис“, фондация „Глас“ и младежката ЛГБТ организация „Действие“. В и извън хъба те са ангажирани с проблеми на общността - организиране на групи за взаимоподкрепа на куиър хора, осигуряване на правна помощ, организацията на София Прайд и други събития и т.н.
Константин Мравов посети мястото и разговаря с Глория Филипова и Стойо Тетевенски - двама от обитателите на хъба.
Ще разберете и как хората от общността се справят със заплахите, физическото и вербално насилие и как отговарят на най-популярните предразсъдъци, с които е трябвало да се сблъскват през целия си живот.
Повече в звуковия файл.
Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..
Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..
Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея? На тези въпроси в "Нашият..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg