„В продължение на 25 години много хора по време на безброй конференции са говорили за климатичните промени и са молили лидерите на нашите нации да спрат изхвърлянето на вредни емисии в атмосферата. Очевидно това не е помогнало след като количеството на вредните емисии, които продължават да се изхвърлят в атмосферата, не спира да нараства. Ето защо аз няма да моля правителствата за нищо, а ще помоля медиите да започнат да говорят за това явление като за криза, каквато то е. Ще помоля хората по света да осъзнаят, че управляващите в цял свят ни предадоха, защото сме изправени пред екзистенциална заплаха и нямаме време да продължаваме да вървим по този път.“ – каза шведската ученичка Грета Турнберг в реч пред протестиращи ученици (и не само) пред Европарламента в Брюксел. Вече цяла година Грета Турнберг всеки петък вместо да ходи на училище протестира пред Шведския парламент против замърсяването на околната среда и климатичните промени.
„Защо трябва да учиш и да се подготвяш за бъдещето, когато може и да нямаш бъдеще?“ – с този риторичен въпрос водещата Ива Дойчинова се обърна към своите гости в студиото на „Нашият ден“ - Георги Стефанов от Световния фонда за дивата природа и Антоанета Йотова, изследовател в областта на политиките за реагиране на промени в климата, които тя беше поканила, за да коментират протеста и речта на Грета Турнберг.
Георги Стефанов напомни, че това не е първият случай, когато деца протестират срещу климатичните промени. Той напомни, че през 1992 година именно речта на едно 12-годишно момиче – Севърн Сузуки, произнесена на конференцията за Устойчивото развитие на ООН в Рио де Жанейро, успява до голяма степен да преобърне преобладаващото дотогава обществено мнение и да постави в центъра на вниманието на световното обществено мнение проблема за климатичните промени. Явно децата могат да играят изключително важна роля за оформянето на нашата визията за бъдещето и за мобилизирането на обществото в борбата за това бъдеще. Още повече, че днес новите информационни технологии и новите медии разкриват нови възможности и засилват тази роля.
Антоанета Йотова: „Мога само да се възхищавам и да приветствам това, което казва Грета. То е много точно, защото всъщност моето поколение трябваше да направи тези промени, но то се провали. Моето усещане е точно токова. Целият въпрос сега е как тази енергия, която тя генерира, а тя наистина е огромна и позитивна, да я подкрепим и да я насочим така, че тя да се превърне в дела.“
„Дебатът има или няма климатични промени и какви са причините за тях продължава вече близо 50 години – каза Георги Стефанов в студиото на „Нашият ден“. И е странно, когато някои хора се опитват да отричат отговорността на човечеството за тези промени, особено след като научните доказателства, сателитните наблюдения, прегледа на геоложките промени в миналото всичко доказва, че промените се дължат на човешкия фактор“.
Ива Дойчинова обобщи проблема с думите, че се прави политически възможното, а не необходимото.
Какво още казаха Георги Стефанов и Антоанета Йотова за речта на Грета Турнберг и за климатичните промени можете да чуете в звуковия файл.
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg