Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Непознатите опълченци в разказа на Тошо Пейков

В Покана за пътуване Ива Дойчинова за Куба на едно придихание от промяната – трудна за превод, лесна за радост

БНР Новини
15
Изложбата „Епопея на незабравимите български опълченци“ в музея за история на София

В „Покана за пътуване“ ще направим историческо пътешествие. И то наистина е такова, защото усещането да държиш в ръцете си албума „Епопея за български опълченци“ съчетава неповторим трепет с обяснимо страхопочитание. В студиото на „Покана за пътуване“ е авторът, съставителят, откривателят, издирвателят на уникалните снимки и неизвестните факти за българското опълчение през Руско-турската освободителна война - Тошо Пейков. Той е доктор по социология, автор на дузина книги и алпинист, изкачил най-високите върхове в Алпите, Андите, Памир и Кавказ. Но поводът за гостуването му са полиграфическите бижута, с които поддържа жива паметта българска.

С Тошо Пейков вървим по историческата пътека на българското опълчение и действията на Александър Втори, наречен от признателния народ Цар Освободител. „Нам свободата не ни е дар“, репликира Тошо Пейков ироничната фраза на Вазов при разказа си за българските герои.

Оказа се, че въпреки огромния проучен и събран материал за албума Епопея за българските опълченци Тошо Пейков все пак е открил нещо неочаквано – дневникът на княз Александър Батенберг, който като 20-годишен младеж е бил доброволец в Руско-българската освободителна война.

Докато сме обгърнати от патриотично настроение наблягаме и на родолюбивата рубрика „50 места от българската история отвъд България“, която ни отвежда до Осоговския манастир току досами границата

От пътуването назад към неистовата жажда за свобода, подплатена с осъзната саможертва в нашата история, свърваме в строго обратна посока – към съвремието и Острова на свободата, в който това понятие хем е оксиморон, хем душата ти се чувства волна.

След пътешествието си следващата ми гостенка написа: „Основното в Куба не е храната, не е и морето, не е и планината, макар че им присъждат световни медали за красота. Куба е усещането, че нищо не е такова, каквото очакваш. Плановете тук са невъзможни. Куба е  животът  тук и сега и умението да приемеш точно това, което ти се случва.“

Бих искала да ви кажа, че в разговора ни Ива Дойчинова ще ви сподели любовните си приключения с жарки и енергични кубинци, но макар разказът да не е толкова пикантен пак е безумно интересен. Очевидно за две седмици в Куба Ива Дойчинова е събрала цяла колекция от ухажори и е добила солиден опит. Най-вече в умението твърдо да казва „Не“.

Май е бил прав онзи кубинец, женен за французойка, който е казал на Ива Дойчинова, че родината му е държава-крадец.

Куба има цветовете на пределите. Контрасти в хармония. Трудна е за превод, лесна е за радост. Куба е любов към живота. Така завършва един от пътеписите на Ива Дойчинова.

Нетрадиционно е днешното издание на Покана за пътуване. С дълги разговори, в които всяка дума си струва!


Снимките в галерията, свързани с „Епопея за български опълченци“, са предоставени на „Покана за пътуване“ от Тошо Пейков.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Японско горско къпане в Естония с д-р Павлина Михайлова

Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..

публикувано на 22.12.24 в 12:20
Гл. ас. Ива Станоева

Интересни факти за народните костюми у нас от края на 19-и век

Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..

публикувано на 21.12.24 в 08:15

До март 2025 г българските деца могат да участват в конкурс за географска карта

Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..

публикувано на 20.12.24 в 17:40

В Шри Ланка от едно дърво правят три вида чай

Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..

публикувано на 20.12.24 в 15:20

Любомир Любенов: Надявам се колегите ми да бъдат възрожденци

Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...

публикувано на 20.12.24 в 12:15