В „Покана за пътуване“ ще направим историческо пътешествие. И то наистина е такова, защото усещането да държиш в ръцете си албума „Епопея за български опълченци“ съчетава неповторим трепет с обяснимо страхопочитание. В студиото на „Покана за пътуване“ е авторът, съставителят, откривателят, издирвателят на уникалните снимки и неизвестните факти за българското опълчение през Руско-турската освободителна война - Тошо Пейков. Той е доктор по социология, автор на дузина книги и алпинист, изкачил най-високите върхове в Алпите, Андите, Памир и Кавказ. Но поводът за гостуването му са полиграфическите бижута, с които поддържа жива паметта българска.
С Тошо Пейков вървим по историческата пътека на българското опълчение и действията на Александър Втори, наречен от признателния народ Цар Освободител. „Нам свободата не ни е дар“, репликира Тошо Пейков ироничната фраза на Вазов при разказа си за българските герои.
Оказа се, че въпреки огромния проучен и събран материал за албума Епопея за българските опълченци Тошо Пейков все пак е открил нещо неочаквано – дневникът на княз Александър Батенберг, който като 20-годишен младеж е бил доброволец в Руско-българската освободителна война.
Докато сме обгърнати от патриотично настроение наблягаме и на родолюбивата рубрика „50 места от българската история отвъд България“, която ни отвежда до Осоговския манастир току досами границата
От пътуването назад към неистовата жажда за свобода, подплатена с осъзната саможертва в нашата история, свърваме в строго обратна посока – към съвремието и Острова на свободата, в който това понятие хем е оксиморон, хем душата ти се чувства волна.
След пътешествието си следващата ми гостенка написа: „Основното в Куба не е храната, не е и морето, не е и планината, макар че им присъждат световни медали за красота. Куба е усещането, че нищо не е такова, каквото очакваш. Плановете тук са невъзможни. Куба е животът тук и сега и умението да приемеш точно това, което ти се случва.“
Бих искала да ви кажа, че в разговора ни Ива Дойчинова ще ви сподели любовните си приключения с жарки и енергични кубинци, но макар разказът да не е толкова пикантен пак е безумно интересен. Очевидно за две седмици в Куба Ива Дойчинова е събрала цяла колекция от ухажори и е добила солиден опит. Най-вече в умението твърдо да казва „Не“.
Май е бил прав онзи кубинец, женен за французойка, който е казал на Ива Дойчинова, че родината му е държава-крадец.
Куба има цветовете на пределите. Контрасти в хармония. Трудна е за превод, лесна е за радост. Куба е любов към живота. Така завършва един от пътеписите на Ива Дойчинова.
Снимките в галерията, свързани с „Епопея за български опълченци“, са предоставени на „Покана за пътуване“ от Тошо Пейков.
Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..
Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..
Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..
Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите..
Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg