Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Непознатите опълченци в разказа на Тошо Пейков

В Покана за пътуване Ива Дойчинова за Куба на едно придихание от промяната – трудна за превод, лесна за радост

БНР Новини
15
Изложбата „Епопея на незабравимите български опълченци“ в музея за история на София

В „Покана за пътуване“ ще направим историческо пътешествие. И то наистина е такова, защото усещането да държиш в ръцете си албума „Епопея за български опълченци“ съчетава неповторим трепет с обяснимо страхопочитание. В студиото на „Покана за пътуване“ е авторът, съставителят, откривателят, издирвателят на уникалните снимки и неизвестните факти за българското опълчение през Руско-турската освободителна война - Тошо Пейков. Той е доктор по социология, автор на дузина книги и алпинист, изкачил най-високите върхове в Алпите, Андите, Памир и Кавказ. Но поводът за гостуването му са полиграфическите бижута, с които поддържа жива паметта българска.

С Тошо Пейков вървим по историческата пътека на българското опълчение и действията на Александър Втори, наречен от признателния народ Цар Освободител. „Нам свободата не ни е дар“, репликира Тошо Пейков ироничната фраза на Вазов при разказа си за българските герои.

Оказа се, че въпреки огромния проучен и събран материал за албума Епопея за българските опълченци Тошо Пейков все пак е открил нещо неочаквано – дневникът на княз Александър Батенберг, който като 20-годишен младеж е бил доброволец в Руско-българската освободителна война.

Докато сме обгърнати от патриотично настроение наблягаме и на родолюбивата рубрика „50 места от българската история отвъд България“, която ни отвежда до Осоговския манастир току досами границата

От пътуването назад към неистовата жажда за свобода, подплатена с осъзната саможертва в нашата история, свърваме в строго обратна посока – към съвремието и Острова на свободата, в който това понятие хем е оксиморон, хем душата ти се чувства волна.

След пътешествието си следващата ми гостенка написа: „Основното в Куба не е храната, не е и морето, не е и планината, макар че им присъждат световни медали за красота. Куба е усещането, че нищо не е такова, каквото очакваш. Плановете тук са невъзможни. Куба е  животът  тук и сега и умението да приемеш точно това, което ти се случва.“

Бих искала да ви кажа, че в разговора ни Ива Дойчинова ще ви сподели любовните си приключения с жарки и енергични кубинци, но макар разказът да не е толкова пикантен пак е безумно интересен. Очевидно за две седмици в Куба Ива Дойчинова е събрала цяла колекция от ухажори и е добила солиден опит. Най-вече в умението твърдо да казва „Не“.

Май е бил прав онзи кубинец, женен за французойка, който е казал на Ива Дойчинова, че родината му е държава-крадец.

Куба има цветовете на пределите. Контрасти в хармония. Трудна е за превод, лесна е за радост. Куба е любов към живота. Така завършва един от пътеписите на Ива Дойчинова.

Нетрадиционно е днешното издание на Покана за пътуване. С дълги разговори, в които всяка дума си струва!


Снимките в галерията, свързани с „Епопея за български опълченци“, са предоставени на „Покана за пътуване“ от Тошо Пейков.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Крикор Асланян до паметника на Винсент Ван Гог

В музеите на Сезан и Ван Гог в Екс ан Прованс

Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..

публикувано на 18.11.24 в 12:10