Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Злоупотребяват с пасивността ни на потребители

Куклата Кайла разговаря с детето, но и подслушва родителите му

БНР Новини
Снимка: Архив

По повод световния ден на потребителите водещата на „Нашият ден“ на програма „Христо Ботев“ Ива Дойчинова поставя проблема за „нашия инстинкт като потребители“. В студиото гостува Димитър Маргаритов от „Комисията за защита на потребителите“, а Богомил Николов от асоциация „Активни потребители“ се включва по телефона.
Първият злободневен въпрос е за т.н. умни устройства – телевизори, бойлери, детски играчки и др. – които с помощта на интернет управляваме чрез телефона си. Б. Николов посочва, че те са с минимална степен на сигурност – могат да ни шпионират, а след това техните производители да търгуват с получената за нас информация. Ива Дойчинова припомни нашумелия случай с куклата Кайла, изтеглена от пазара в Германия, която разговаря с детето, но и подслушва родителите му. Николов вижда гаранцията срещу подобни злоупотреби в световно законодателство, което да забранява такива стремежи у производителите и да налага базови изисквания за сигурност още в дизайна на произвежданите стоки.

Ива Дойчинова и Димитър Маргаритов в студиото на програма „Христо Ботев“. Снимка: Кирил Чобанов
По повод некачествените стоки и услуги пък Димитър Маргаритов от „Комисията за защита на потребителите“ съветва гражданите да се отнасят към комисията „В над 2/3 от случаите успяваме да помогнем за разрешаването на проблема“, посочва оптимистично той.
Оказва се, че хората не си отстояват правата докрай. Докато не станем активната страна и не се отказваме толкова лесно, ще злоупотребяват с нашата пасивност. А Богомил Николов ни съветва да използваме социалните мрежи, за да открием и други потребители с нашия проблем. Така ще можем да подадем колективен иск, който е далеч по ефективен.
Още по темата чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10