Тази седмица в Клуж-Напока, Румъния, в рамките на Румънското европредседателство се проведе срещата на високо равнище Startup Europe. По този повод в „Нашият ден“ разговаряхме с Нед Дервенков – член на УС на Българската стартъп асоциация (BESCO), една представителна за българския стартиращ бизнес организация, която вече обединява повече от 400 стартиращи компании. Нед Дервенков и изпълнителният директор на BESCO Добромир Иванов участваха в румънското издание на Startup Europe и представиха необходимите законодателни промени, които могат да подкрепят развитието на стартъп екоситемата.
Нед Дервенков (на снимката вдясно) направи паралел между развитието на стартъп средата в България и в Румъния и изтъкна, че за разлика от румънската, българската стартъп общност е обединена, както и че в страната ни двата фонда за рисков капитал – „Илевън“ и „Лаунчхъб“ функционират още от 2012 година и предоставиха сериозна подкрепа за българските стартиращи компании, докато в Румъния първите фондове за рисков капитал стартираха едва миналата година. В същото време, обаче, екосистемата още все още не е „произвела“ своя „еднорог – компания с пазарна оценка над 1 млрд $, докато в Румъния има вече 3 такива компании.
В същото време според изследване на ЕБВР България е на трето място по новостартирали компании сред 35-те страни на операции на банката.
Какво трябва да се направи, за да остане страната ни стартъп отличникът на Балканите, как да не загубим темпото в подкрепата и развитието на високотехнологични стартиращи компании у нас, какви промени трябва да бъдат направени в законодателството, за да бъде създадена още по-благоприятна почва за стартиране на бизнес у нас, както и какво може да бъде направено за привличането на талант не само в страната ни, но и в целия Европейски съюз – можете да чуете в прикачения файл.
Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg