Гост на Ива Дойчинова в рубриката „Главен герой“ днес е писателката, майката на две дъщери, живееща в две държави и борещата се за правото да бъде щастлива жена Мария Касимова-Моасе. Някак естествено разговорът в студиото започна от въпроса дали тя самата се чувства главен герой в своя живот.
Мария Касимова-Моасе: "Главен герой съм в това, което правя, защото за толкова години някак си успях да си извоювам независимост. Не работя за никого, никой не ми казва какво да мисля, как да пиша, какво да правя. Така че спя спокойно.
Главен герой съм и в обученията, които правя. Много се гордея с това, защото всъщност това ме храни. Да си журналист на свободна практика не е професия, която може да те издържа, така че това мое знание, тези мои занимания подсигуряват страстта ми. Страстта ми да казвам какво мисля, да пиша и да разказвам истории."
За новата си книга – „Балканска рапсодия“, главната героиня на която е вдъхновена от бабата на Мария Касимова-Моасе, тя казва: „Много си я обичам, много исках да разкажа тази история. Беше мисия да седна и да я напиша, така че си пожелавам тя да среща очи, които я разбират, да отеква в някакви сърца и там да се доразказва. Сега при тези срещи с читателите, които правя, ми е много интересно да се огледам в очите им. Много ми харесва да виждам как тази много лична история, отеква в сърцата им и придобива някакъв техен смисъл. Това за мен е огромна отговорност. И много вярвам в това.“
Ива Дойчинова: Как успяваш да живееш в две държави, да се чуваш по месинджър със своите деца, да пътуваш непрекъснато? Какво е усещането, чувстваш ли се емигрант?
Мария Касимова-Моасе: "Аз не се приемам точно като емигрант, защото максимумът време, когато не съм била в страната е два месеца. Иначе се опитвам да се връщам всеки месец и следя всичко тук, плащам си тук данъците, за тук работя. Но да заминеш е трудно решение, което трябваше да взема преди пет години, но бях поставена пред много сложно решение."
Какво още мисли Мария Касимова-Моасе за живота между две страни, усещането съпругът ти да те нарича „писалка“, първия ѝ роман „Балканска рапсодия“ и връзката й с дъщерите й, която не е прекъсвала, можете да научите в звуковия файл.
Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че всъщност няма нищо по-ефективно от ученето чрез игра . Всяко дете още от най-ранна възраст..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува Зорница Русинова , председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), която коментира новите анализи на съвета, насочени към предизвикателствата в демографията, образованието и пазара на труда в България. По нейни думи, през настоящата година ИСС е изготвил няколко ключови..
Австрийската библиотека "Д-р Волфганг Краус" и Австрийското посолство в София организират на 31 октомври 2024 г. от 19:00 ч. в Балната зала на Националната галерия / Двореца събитие, което съчетава литературно четене и музикален концерт с участието на писателя Илия Троянов и музикантите Александър и Константин Владигерови. По време на..
Международният ден на Черно море се отбелязва на днешния 31 октомври. Той е обявен през 1996 г. в Истанбул, Турция, по време на срещата на министрите на околната среда на България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна . Целта е да се повиши осведомеността на международната общност за необходимостта от регионално сътрудничество за опазването на..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката по неврология в УМБАЛ "Св. Анна" и председател на Българското дружество по инсулт. В началото на разговора доц. Калпачки информира слушателите докъде е стигнало разработването на мобилното..
105 години от създаването си празнува Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник. Театърът е създаден през 1919 година под името..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg