Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Фолклор и композиторско творчество“ – Балкански гласове

БНР Новини
Снимка: pixabay.com

На Международния фестивал за съвременна клавирна музика „Пианисимо“ 2019 гръцкият пианист представи една стилна „гръцка“ програма – творби от гръцки композитори, родени по различно време през ХХ в., и живеещи в различни краища по света. В творчеството им, колкото и да е различно, се усеща една доловима връзка с типично гръцкото – като темперамент, ритмика, мелодика, етнос, музикална сюжетност. В предаването ще звучат фрагменти от колоритния цикъл „За бялата мидичка“ от Манос Хадзидакис. Той се състои от прелюдии за пиано с определена образност и гръцки танци от различни региони на страната.

Близостта с фолклора характеризира всяка национална музикална школа и то не само в романтичния ѝ период. В творчеството си почти всички български композитори по един или друг начин са черпили от необятната съкровищница на българския фолклор. В наследството на Добри Христов има не само великолепни музикални опуси; на него българската култура дължи първите теоретични разработки на българския фолклор, в т.ч. на българските ритми. Композиторът Любомир Пипков в забележителните си цикли „Метроритмични картини и студии“ и „Пролетни приумици“ създава сякаш малки енциклопедии от българското фолклорно богатство. Ще слушаме фрагменти от „Метроритмични картини“ в изпълнение на Марта Деянова, на която са посветени.

понеделник, 6 май от 17.30 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Крикор Асланян до паметника на Винсент Ван Гог

В музеите на Сезан и Ван Гог в Екс ан Прованс

Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..

публикувано на 18.11.24 в 12:10
Красимир Стоев

Красимир Стоев: Очаква ни мека зима с повече валежи

"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..

публикувано на 16.11.24 в 11:30