Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Посолството на Полша в София в периода 1919 – 1941 г.“ – том първи

БНР Новини
Представянето на книгата „Посолството на Полша в София в периода 1919 – 1941 г.“ – том първи
Снимка: Archiwum IP w Sofii

Вълнуваща и показателна за отношенията между поляци и българи е историята на построяването на полското посолство в София. Двама автори, които не за първи път работят заедно – Петко Мангачев и Виктор Анчев - събраха в книга поредицата събития, довели до изграждането на зданието, което и днес е украса за столицата ни.
Голяма част от фактите, издирени със съдействието на полското Министерството на външните работи и на българската Държавна агенция „Архиви“, едва ли са познати на широката общественост . Още по-малко известна е дейността на тримата посланици, съвременници на изграждането на посолството, самите те забележителни личности – Тадеуш Грабовски, Владислав Барановски и Адам Тарновски. Историята излиза извън редовите данни за построяването на една сграда – във всеки етап е вградена част от българо-полските отношения, трогателни примери за взаимопомощ и доверие, както и любопитни факти от развитието на архитектурата, дали отражение върху облика на сградата.
Петко Мангачев е дългогодишен журналист, удостоен с Медал на честта „Литовска дипломатическа звезда“ за значим научен принос в разработването на българо-литовските отношения.
Проф. Виктор Анчев е преподавател, доктор на техническите науки с научни интереси в областта на материалознанието и множество научни трудове, но и с интереси към историята, археологията, етнологията.
Двамата са издали в съавторство книгите „Подвигът на група Б“ (българското участие), „Проф. Александър Цанков“ – сборник документи, „Хулио Паленсия – живот и дело в България“, „Анджело Ронкали – живот и дело в България“, Васко Абаджиев – живот отвъд петолинието“. Надяват се сегашният им труд „Посолството на Полша в София в периода 1919 – 1941 г.“ да намери продължение във втори том, в който да опишат културното богатство, съхранявано и съхранено до днес в сградата на посолството. Представянето на първия том се състоя в Полския институт и беше открито от директора Ярослав Годун.
Чуйте в звуковия файл какво разказаха авторите за работата си по книгата и интересни моменти от съдържанието.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Файв Фингър Дет Пънч" с концерт на 2 юли

Я да видим сега кой е № 1 в класациите и кой си позволява да диша във врата на величията "Металика" и AC/DC.  Точно две години след последния си концерт у нас "Файв Фингър Дет Пънч" се завръщат отново в България като част от своето лятно европейско турне да ударят хедлайн в афиша на популярната поредица Sofia Solid. Треснята предстои в..

публикувано на 01.07.24 в 14:46
Инж. Васил Ботев

Историята на инж. Васил Ботев и една детска песничка

"Копче-топче" – една детска песничка в процес на сътворяване и историята на инж. Васил Ботев , който никога не се разделя със света на музиката. Разговорът в "Terra Култура" допълва Мими Колева – водеща в радио "Кърджали" и участничка в сезон 10 на "Гласът на България". Инж. Ботев е от хората, които вярват в значимостта на личния културен..

публикувано на 01.07.24 в 12:50
Армин Ян Хофман

Музиката няма граници – когато е автентична и идва отвътре, хората я приемат със сърцето си

Часове след като посрещнахме Джулай морнинг "Terra Култура" отвежда своите слушатели до брега на Черно море. Един австриец, който вярва, че музиката лекува, ни очаква там със своите песни и любов към България. Армин Ян Хофман е на музикалната сцена вече 30 години. Преди точно 10 години, в търсене на жив контакт с истински музиканти, Армин..

публикувано на 01.07.24 в 10:46

За женската сексуалност и за мъжкия поглед към жените

З а женската сексуалност и за мъжкия поглед към жените, поглед, който срещаме върху билбордове, рекламни пана, публични пространства, корици на модни списания и къде ли още не… е разговорът на Еми Барух с Иваша Христова и Анна Папазова. В предаването ще чуете и гласа на Виолета Апостолова - Лети, която показа своята фотографска серия "БЛИЗО И..

публикувано на 01.07.24 в 09:45

Музите завладяват Созопол през юли

Лято, море и различни култури а ще се срещнат в Созопол на 18-ия Международен младежки фестивал-конкурс на изкуствата "Музите" (от 5 юли до 15 юли) . Участниците, програмата и категориите в конкурсната програма представя в "Нашият ден" Яна Георгиева – част от екипа на фестивала. Фестивалът ще бъде открит на 5 юли с пъстро шествие по древните..

публикувано на 01.07.24 в 09:19