Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повече сигурност или повече опасности за саморазправа крият в себе си промените за неизбежната отбрана?

БНР Новини
Адела Качаунова, Ива Дойчинова и Петя Шопова
Снимка: Кирил Чобанов

Парламентът единодушно прие на първо четене промени в Наказателния кодекс (НК), които разширяват случаите за освобождаване от наказателна отговорност при неизбежна самоотбрана. Вносителите на законопроекта предлагат да не се считат за превишаване на пределите на неизбежната самоотбрана случаите, когато нападението е извършено при противозаконно влизане в жилището, когато е насочено срещу живота, здравето и половата неприкосновеност на нападнатия, когато е извършено от двама или повече души, нощем или от въоръжен човек.

Във връзка с промените водещата Ива Дойчинова беше поканила в студиото на „Нашият ден“ адвокат Петя Шопова и Адела Качаунова, директор на правната програма на Българския Хелзински комитет, за да обсъдят проблема: дали промените в НК носят повече сигурност или повече възможност за саморазправа?

Адвокат Петя Шопова беше категорична: „Не харесвам тези поправки не само като адвокат, но и като специалист по правни науки. Смятам, че това е едно предварително обречено занятие, тъй като по тези текстове се е произнесъл Конституционният съд още през 1997 година. Освен това, когато миналата година беше направен първи опит за внасянето им, имаше много остра реакция от всички среди, така че смятам, че това действие е самоцелно и политическо.“

Адела Качаунова също се изказа изключително критично към промените: „Аз не само не харесвам поправките, а ги намирам за изключително притеснителни, защото показват едно отстъпление от държавността и като правозащитник силно се надявам, че те няма да видят бял свят.“

Така в студиото на „Нашият ден“ се оформиха две коренно противоположни точки: тази на вносителя на законопроекта за промяна в Наказателния кодекс Искрен Веселинов (неговото мнение също прозвуча в ефира на предаването), която беше подкрепена от народните представители, които гласуваха „За“ промените на първо четене в Народното събрание, те бяха подкрепени и от слушателите в ефира на предаването и от друга страна – гледната точка на експертите в студиото.

Въпросът към слушателите, освен дали подкрепят направените промени, беше: „Какво бихте направили срещу човек, който влиза незаконно в дома ви?“

Повече подробности за това как протече дискусията в студиото на „Нашият ден“ и какви бяха аргументите на страните в спора можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31
Маргарита Шурупова

Маргарита Шурупова: Сегашната Русия не може да съществува без война

България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..

публикувано на 04.04.25 в 16:50
Снимката е илюстративна

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..

публикувано на 04.04.25 в 14:35

Глас, театър и смях – формулата на Милица Гладнишка

В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..

обновено на 04.04.25 в 13:18

Как кризите водят до развитие в психологията и обществото?

На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..

обновено на 04.04.25 в 12:43