Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Врач“ – роман за разказвачеството

БНР Новини
Чешкият писател Мартин Ришави
Снимка: Антонио Георгиев-Хаджихристов

„Врач“, новият роман на чешкия писател и режисьор Мартин Ришави беше представен снощи в София. Тази вечер от 18.00 часа в галерия U Park авторът ще се срещне и с пловдивските си читатели.

Главният герой в романа на Мартин Ришави, съставен от две самостойни, но сходни и свързани повести, е бивш театрален режисьор, преквалифицирал се в диспечер в московската служба по чистотата. Светът, животът в Русия, театърът, обществените процеси, житейските истории, естетическите му възгледи и всичко останало читателят „слуша“ с гласа на този герой-разказвач, който сякаш не може да спре, докато не побере и навърже в речта си цялото земно съществуване. Привидно поток или дори потоп на мисълта, „Врач“ неусетно и всъщност неотклонно ни води през сюжета.

Мартин Ришави е роден в 1967, в Прага. Учил е биология и драматургия. Преподава сценаристика и драматургия във легендарната Академия за филмово изкуство в Прага (FAMU). Много от документалните му филми са посветени на Сибир. Два от романите му „Пътища към Сибир“ (2008) и „Врач“ (2010) печелят престижната чешка литературна награда „Магнезия литера“.

„Едно от най-големите достойнства на този роман е, че той е наистина неочакван и оригинален със начина, по който е изграден“ каза напредставянето на романа в Чешия център литературоведката Ани Буова. „Той не се стреми да се впише в някакви актуални тенденции, стилистики или теми на съвременната литература, а  отстоява някакво свое място и своя оригинална тематика.

Все пак литератури като българската и чешката, традиционно наричани малки литератури, рядко се занимават с други страни, те са по-често вгледани в самите себе си и собствената си литература, история или съвременност, а когато гледат на някъде другаде това обикновено е към големите метрополии. Това обръщане към една друга реалност не е толкова често явление. При това тази руска действителност не е представена от гледната точка на чужденеца, а е разказана отвътре, през очите на един бивш руски театрален режисьор.“





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паметта много лесно може да бъде превърната в оръжие за потискане

За паметта, като жив организъм, за противодействието спрямо статичното състояние на нещата, за новите мисловни хоризонти – говори  Мария Степанова , водеща фигура  в съвременната руска литература, писател и есеист. Разговорът в "Артефир" се случва часове преди срещата на Степанова с българските читатели в рамките на формата "Литературни..

публикувано на 25.04.25 в 14:12

"Спомени от Рая и други странни места" на художничката Лидия Иванова

В "Галерията" в Пловдив от 18.30 ч. днес ще бъде открита изложбата "Спомени от Рая и други странни места" на художничката Лидия Иванова. Можете да я разгледате до 11 май. Откъде идва името на експозицията и кои са другите странни места  – чуйте от интервюто авторката.

публикувано на 25.04.25 в 12:27

Слави Томов представя книгата "Грижата за себе си" от Мишел Фуко

В Бургас в "Дома на писателя" от 18 ч. журналистът Слави Томов представя книгата "Грижата за себе си" на френския философ и социолог Мишел Фуко. Изданието е част от легендарната поредица на изследователя "История на сексуалността". Повече по темата може да чуете в интервюто със Слави Томов: 

публикувано на 25.04.25 в 12:15
Снимката е илюстративна

Разбулваме японска тайна

В редакция "Хумор и сатира" ценим точността у другите особено когато е спрямо нас. Нещо подобно има в тайната на точността на японските влакове. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на Валери Петров, Радой Ралин и Любомир..

публикувано на 25.04.25 в 11:55

"Соломоновата Песен на песните. Отгласи" – интердисциплинарен проект в НБУ

Гост в "Нашият ден" е ас. д-р Тодор Петев , преподавател по изкуствознание и музейно дело в департамент "Изящни изкуства" на Нов български университет. Повод за разговора е изложбата "Соломоновата Песен на песните. Отгласи". "Това е интердисциплинарен проект, а не просто изложба – една от характерните особености на начина, по който в НБУ..

публикувано на 25.04.25 в 11:03