Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Врач“ – роман за разказвачеството

БНР Новини
Чешкият писател Мартин Ришави
Снимка: Антонио Георгиев-Хаджихристов

„Врач“, новият роман на чешкия писател и режисьор Мартин Ришави беше представен снощи в София. Тази вечер от 18.00 часа в галерия U Park авторът ще се срещне и с пловдивските си читатели.

Главният герой в романа на Мартин Ришави, съставен от две самостойни, но сходни и свързани повести, е бивш театрален режисьор, преквалифицирал се в диспечер в московската служба по чистотата. Светът, животът в Русия, театърът, обществените процеси, житейските истории, естетическите му възгледи и всичко останало читателят „слуша“ с гласа на този герой-разказвач, който сякаш не може да спре, докато не побере и навърже в речта си цялото земно съществуване. Привидно поток или дори потоп на мисълта, „Врач“ неусетно и всъщност неотклонно ни води през сюжета.

Мартин Ришави е роден в 1967, в Прага. Учил е биология и драматургия. Преподава сценаристика и драматургия във легендарната Академия за филмово изкуство в Прага (FAMU). Много от документалните му филми са посветени на Сибир. Два от романите му „Пътища към Сибир“ (2008) и „Врач“ (2010) печелят престижната чешка литературна награда „Магнезия литера“.

„Едно от най-големите достойнства на този роман е, че той е наистина неочакван и оригинален със начина, по който е изграден“ каза напредставянето на романа в Чешия център литературоведката Ани Буова. „Той не се стреми да се впише в някакви актуални тенденции, стилистики или теми на съвременната литература, а  отстоява някакво свое място и своя оригинална тематика.

Все пак литератури като българската и чешката, традиционно наричани малки литератури, рядко се занимават с други страни, те са по-често вгледани в самите себе си и собствената си литература, история или съвременност, а когато гледат на някъде другаде това обикновено е към големите метрополии. Това обръщане към една друга реалност не е толкова често явление. При това тази руска действителност не е представена от гледната точка на чужденеца, а е разказана отвътре, през очите на един бивш руски театрален режисьор.“





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Коледа и Ханука – тази година ще празнуваме в един ден

Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..

публикувано на 24.12.24 в 15:28

Националната галерия показва графични листа от Пабло Пикасо

Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..

публикувано на 24.12.24 в 13:25
Елена Петрова

Женският поглед към киното – актрисата Елена Петрова за киното като убежище

Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..

публикувано на 24.12.24 в 12:50
Las Posadas

Околосветско пътешествие през традициите на Рождество и Коледа

Посрещането на Бъдни вечер и Рождество по света крие голямо разнообразие от традиции и странности, които отразяват културата и наследството на всяка страна. В предаването "Нашият ден" обикаляме земното кълбо с някои любопитни и малко познати обичаи от различни краища на света: Латинска Америка Венецуела: Пътуване до църквата с..

публикувано на 24.12.24 в 11:05
Юрий Бутусов

Юрий Бутусов ще бъде главен режисьор на Плевенския театър

От пролетта Драматично-кукленият театър "Иван Радоев" в Плевен ще има главен режисьор. Юрий Бутусов е едно от големите имена на европейския театър. Той е емблематичен режисьор с много награди. Напуснал е Русия преди няколко години, сега живее във Франция и поставя пиеси в цяла Европа. Тази година той е бил в Плевен на пилотното издание на..

публикувано на 23.12.24 в 17:48