Вече стана традиция по това време, в края на театралния сезон, да очакваме представленията от платформата „Световен театър в София”, организирана от фондация „Виа Фест“. Платформата е част от Календара на културните събития на Столичната община за 2019 година.
13-ото ѝ издание включва шест заглавия от международната сцена – спектакли от Белгия, Италия, Франция, Гърция, Русия и Северна Македония.
Големият акцент в програмата е „Щедростта на Тавита“ - първи сценичен спектакъл на Ян Фабър и неговата компания „Трублейн“, който гостува на българска сцена. Спектакълът е вдъхновен от библейския разказ за Тавита. Тя била известна със своята щедрост и шиела дрехи за бедните. Умира от неизвестна болест, но апостол Петър я възкресява. Представлението може да гледате на 6 юни от 19.30 часа в Сатиричния театър „Алеко Константинов”.
През последните 30 години Ян Фабър се утвърждава като един от най-значимите артисти на съвремието. Той работи в сферата на театъра, танца, визуалните изкуства и пърформанса, като всяка негова творба разширява границите на изкуството. Ян Фабър е единственият съвременен артист със самостоятелна изложба в Лувъра, а сценичните му творби са представяни на най-големите международни сцени и фестивали по света, като Авиньон, Биенале на Венеция, БИТЕФ, Импулстанц и много други.
13-ото издание на „Световен театър в София“ ще бъде открито на 2 юни от 19.00 часа в Младежкия театър „Николай Бинев“ с изцяло мъжкия актьорски състав на „Макбет“ по Шекспир на режисьора Алесандро Сера и неговата компания от Сардиния „Театроперсона“. През 2017 година спектакълът печели престижната театрална награда „Юбю“, както и Наградата на италианската театрална критика за най-добро представление. Следва прожекция в Дома на киното на 8 юни от 19.00 часа на отличения със „Златна маска“ спектакъл „Онегин“ по Пушкин – постановка на „вундеркинда на съвременния руски театър“, както наричат младия руски режисьор Тимофей Кулябин.
На сцената на театър „Азарян“ в НДК ще бъдат представени два танцови театрални спектакъла: „Хуманоптер“ от Франция, съчетаващ жонглиране и танц (11 юни, 19.00 часа) и „Глухарче“ от Гърция на хореографите Ханес Ланголф и Ермира Торо, работили с легендарната танцова компания DV8 Physical Theatre. Тазгодишното издание на „Световен театър в София“ ще бъде закрито с представлението на Националния театър в Скопие - зрелищна и модерна постановка върху класическата „Чайка” от А. Чехов. Спектакълът гостува на 13 юни от 19.00 часа в Младежкия театър „Николай Бинев“.
Всички представления са с превод на български и английски език.
13-ото издание на „Световен театър в София” представи в „Артефир“ театроведът Асен Терзиев.
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg