Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тридесет и три години специалност "Метал" в НХА

Снимка: БТА

Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. 

В рамките на проекта бяха проведени поредица от уъркшопове и научна конференция, посветена на проблемите на художествената металопластика. В деня на откриването на изложбата беше представен и юбилеен каталог по проекта. 

Изложбата "Тридесет и три години специалност "Метал" в НХА" и каталогът имат ретроспективен характер и представят най-значимите студентски произведения през последните 8 години – реализирани като учебни задачи и дипломни работи в различните жанрови направления и специализираните ателиета на специалност "Метал", или представени в множеството извънакадемични национални и международни събития

В "Артефир" гостуват доц. д-р Мирена Златева и студентите Ема Славкова и Александра Боянова. Чуйте повече в звуковия файл.

Катедра „Метал“ към Факултета за приложни изкуства и дизайн в Националната художествена академия е основана през 1991 г. Първоначално ръководител и единствен преподавател по главните учебни дисциплини „Метал“ и „Композиция“ е доцент Георги Чапкънов. След провеждане на поредица от конкурси за нови преподаватели през 90-те години на ХХ век се оформя екип от най-добрите специалисти в различните области на художествения метал, като всеки от професорите създава свое специализирано ателие: Богомил Николов – ръководител ателие „Медална пластика“, Димитър Делчев – „Ювелирно изкуство и дизайн“, Велислав Минеков – „Металопластика“, Иван Славов – „Скулптура“, а от 2001 г. и доцент Емил Бачийски – „Метална пластика за конкретна среда“. Дългогодишен преподавател по дисциплината „Рисуване“ е доцент Кирил Матеев. 

Днес, като възпитаници и наследници на първооснователите, в катедрата преподават и придобилите докторска степен, а от тази година и академичната длъжност доцент: Зоя Лекова и Мирена Златева, както и главен асистент д-р Венцислав Шишков. До 2024 г., в специалността се дипломират над 250 студента в бакалавърска степен, над 120 магистри и 9 изследователи с образователно-научна степен „Доктор“. Единствена по рода си у нас, но традиционна за почти всички висши художествени учебни заведения в Европа, катедра „Метал“ постепенно изгражда и доказва своята мисия – да създава висококвалифицирани кадри в областта на пластичните изкуства, както в художественотворчески план, така и в педагогически и научноизследователски аспект. 

През 2016 г. катедра „Метал“ отбеляза своята 25-годишнина с редица изложби и чрез издаване на юбилеен каталог, ретроспективно обединяващ и презентиращ най-достойните студентски произведения до този момент. Но непрекъснатата активна дейност и множеството изяви на студентите в национални и международни проекти, изложби, симпозиуми, форуми, спечелените от тях награди и отличия, формират необходимост от своевременна регистрация и популяризиране на актуалните им артистични резултати. 

Проектът „33 години катедра „Метал“ в НХА“ се реализира по програмата на НХА за научна и художественотворческа дейност. Кулминация в него ще бъде предстоящата през януари 2025 г. изложба в галерия „Академия“, където ще бъде и премиерата на настоящата книга, чиято „мисия“ е именно да систематизира и представи пред публика постиженията за последните 8 години от учебно-творческата дейност в катедра „Метал“. 
доц. Емил Бачийски

Снимки – БТА и галерия "Академия"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05

24 пана показват ролята на азбуката в културната история на славянските народи

В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват  1140 години от успението на св. Методий .  Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...

публикувано на 04.04.25 в 15:45

"Златният кос" на 50!

В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира.  Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..

публикувано на 04.04.25 в 15:25