„Концертът“ е авторски куклен спектакъл за всички възрасти на режисьора Петър Тодоров и актрисата Десислава Минчева. В него главен герой е българската народна песен, а сюжетът представя подготовката и концерта на квартет от народни певици.
„Идеята беше да покажем, че това са четири наглед обикновени жени, които в битието си са като всички нас, но когато стъпят на сцената, те се превръщат в нещо друго – те се превръщат в различни човешки същества, които с гласовете и с песните си се докосват до божественото. Това е нашата народна песен… Ние в живота, в ежедневието си сме едни, но когато запеем нашите песни, ставаме други, ставаме по-добри, по-възвисени. И мисля, че младото поколение заслужава да познава българската народна песен – истинската българска народна песен, не комерсиалната. Тази, която носи истинските български народни ценности“, казва режисьорът Петър Тодоров.
Представлението е създадено в Центъра за изкуства „За Родопите“ в село Бостина и е част от официалната програма на „Пловдив – Европейска столица на културата 2019“. Автор на куклите и сценографията е Ханна Шварц, а костюмите са по проект на Николина Костова-Богданова.
„Концертът“ може да гледате на 5 септември от 19 часа в Държавния куклен театър в Пловдив. През ноември представлението ще гостува в Малмьо (Швеция), а през декември ще бъде част от закриващите събития в Матера (Италия), която също е Европейска столица на културата 2019.
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg