Проектът “In Belief is Power” (2017) е провокиран от статиите в западните медии за българските “ловци на мигранти” и разглежда теми свързани с религия, политика, традиции, пропаганда и национализъм. Той ни подтиква да се запитаме върху какво са базирани нашите вярвания – какво поражда страхът към чужденците; с какво се характеризира българската идентичност; съществува ли “красив” национализъм, който би помогнал на една изчезваща нация да се самосъхрани.
Заглавието на проекта е заимствано от надписа “Най-голямата сила – вярата”, изписан върху малък параклис в Странджа, в близост до границата с Турция, построен в чест на Св. Марина, чийто образ е стилизиран на плаката за изложбата.
„Живея в Холандия от седемнайсет години и като български имигрант в Западна Европа, знам колко важно е гостоприемното и приятелско отношение на местното население към новодошлите. Затова съм особено разочарована, че България, моята родна страна, от която произхождат два милиона емигранти, толерира националистически групи, преследващи мюсюлмански бежанци, пресичащи външната граница на Европейския съюз с Турция.“ – споделя авторката.
Изложбата съчетава авторски фотографии, архивни снимки, текст и рисунки, които се допълват взаимно. Подходът на Христина Ташева е изцяло субективен. Тя определя начина си на работа като „пърформативен журнализъм“ – тълкуване на реалността чрез лично преживяване, спомени и интерпретация на случващото се.
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..
Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния "Космонавтите само минават" ...
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg