Когато в следобеда на 13 октомври 2005 гръмва новината, че Харолд Пинтър получава Нобелова награда за литература, един от мотивите на стокхолмското жури е приносът на пиесите на Харолд Пинтър в разкриването на бездната под ежедневния брътвеж.
Още с първата си пиеса от 1957 г. Харолд Пинтър заявява ярко и категорично принадлежността си към онова много специално следвоенно поколение драматурзи, които започват кариерата си с тотално ново и предизвикателно разбиране за драмата, според което повествованието никога не е линейно и дидактично, декларацията никога не начин на изразяване, казаното никога не е еднозначно и самоизчерпващо се, реалността никога не е една, логиката никога не е праволинейна.
„Лунна светлина“ е пиесата на Харолд Пинтър, която ще прозвучи в първите минути на неделя след новините. Премиерата ѝ в Almeida Theatre, Лондон е през септември 1993 година. Въпреки че хронологично не принадлежи към драматургичните текстове на Пинтър, писани през 70-те и началото на 80-те и известни под обобщителното име Пиеси на паметта, за които е характерно използването на сюжет, който следи повторното преживяване на вече отминали моменти от живота, „Лунна светлина“ се приближава до тях с факта, че историята, която разказва, тече в две времена – в миналото на главния герой Анди, който е на смъртно легло, и в драматургичното настояще, където са неговите синове, съпруга и дъщеря. Фактът на спомнянето и преживяването на откъслечни сцени по непоследователен и странно объркан начин, както това прави само паметта, поражда онази характерна разколебаност, фрагментарност и двусмислие, които поставят актьорите в ситуация на сериозно изпитание.
Постановката на Радиотеатъра е направена върху превода на Галина Станкева от режисьора Юри Статков. В ролята на Анди, главният герой на „Лунна светлина“, е Наум Шопов, а в ролята на Бел, неговата съпруга, ще чуете Нина Стамова. Участват и Любомир Младенов, Пламена Гетова, Петър Русев, Веселин Цанев, Венцислав Кисьов и Албена Велева.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg