Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Аврамов: честна критика в години на цензура – как?

Свикнали сме да мислим, че в тоталитарния период от българската история критиката е служила единствено за разгромяване на идеологически подозрителните художествени произведения и научни разработки. Добре известен е погромът, устроен тъкмо от критиците върху първото издание на романа „Тютюн“, които обаче се разтреперват от ужас, когато разбират, че лично Първия, тогава Вълко Червенков, е харесал романа. За изземванията на „Фашизмът“ на Желю Желев не е нужно да споменавам, нито за отровата, изляла се върху Александър Жендов от критици като Любен Белмустаков и Богомил Райнов, вкарали го преждевременно в гроба.

Впечатляващо е обаче, че на фона на подобни недостойнства в България в онези години на нечестност и подлизурщина се намират и хора, които честно и почтено вършат своята критическа работа. Едно от най-ярките имена сред тези достойни жени и мъже е проф. Димитър Аврамов, за когото смея да твърдя, че е критическо перо от световна величина.

На 6 септември се навършиха 90 години от неговото рождение и по този повод предаването „Премълчаната история“ въз основа на неговата лична житейска история прави анализ на това как е възможно да си съвестен и справедлив в критическата си работа, когато от теб са искали и дори по служебен път са изисквали да си точно обратното – безсъвестен и несправедлив.

Гостите на предаването помагат за този анализ: проф. Цочо Бояджиев и проф. Божидар Кунчев.


ВИЖТЕ ОЩЕ

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35