Медицинските професионалисти се готвят за национален протест на 7 октомври в София – потвърди Милка Василева от Българската асоциация за професионални здравни грижи в студиото на „Нашият ден“.
Във включване по телефона медицинската сестра Силвия Стайкова потвърди оставките на 7-те медицински сестри от Карловската болница.
"В оставка сме от 30 септември. Подадени са седем молби от седем сестри от Вътрешно отделение. От Детско отделение са подали предизвестие от 13-и септември. Днес има среща на лекарите в МБАЛ Карлово с председателя на Общинския съвет и представители на здравната комисия в Общината. И до четвъртък ще ни се даде отговор", каза още Силвия Стайкова.
Милка Василева бе изненадана, че на срещата в Общината ще отидат лекари, а не медицински сестри. Тя обясни, че исканията са за 950 лева основна заплата, тъй като сестрите полагат висококвалифициран труд, нерядко в много тежки условия. Тя очерта генезиса на проблема, който чака решението си от години, и изтъкна необходимостта от достойно заплащане и отношение към труда на медицинските сестри.
"Новоназначените би трябвало да започват с такава заплата (950 лв. – бел.ред), а останалите колеги с по-висок професионален опит би трябвало да получават по-висока заплата", каза Василева.
Тя е категорична, че няма разделение в гилдията на медицинските сестри: "Изкуствено някой се опитва да сложи разделение в съсловието. Аз съм убедена, че разделение няма, защото нашите искания са едни и същи".
Василева посочи липсата на контрол и правила като основните проблеми, пред който се изправят медицинските специалисти. Тя говори за необходимостта от гарантиране на нормални условия за труд, продължаващо обучение, наред с нуждата от достойно заплащане:
"Трябва да има изключително сериозни правила и контрол в системата. В момента контролът е занижен и по тази причина има огромни диспропорции. Разбира се, че ще говорим за заплати. Това е наше искане от над 15 години. То се базира на едно унизително отношение на управляващите към нашето съсловие... Ние се борим за равноправно отношение на професионалистите по здравни грижи в медицинския екип. Защото медицина без медицински сестри и акушерки не може да съществува".
Повече подробности можете да чуете от звуковия файл.
Всеки човек иска да бъде уважаван и обичан от другите, но дали винаги осъзнаваме, че за да получим това, трябва да се стремим да отвръщаме със същото. Толстой пише: "Колкото повече любов проявява човек, толкова повече го обичат, толкова по-лесно му е да обича другите." Думите на Христос от днешното евангелско четиво "Както искате да постъпват с вас..
Защо Доналд Тръмп събра генералите си, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Христофор Караджов , преподавател по журналистика в Калифорнийския университет. Врагът отвътре "Това беше едно изказване, което той направи на 44-тата минута от речта си, която дотогава всички слушахме с отчетливо генералски изрази на лицата. Когато внезапно..
Възможният и невъзможен мир в Газа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Иво Инджев , журналист. Доналд Тръмп и планът за мир "Аз лично си спомням само един негов ултиматум, който е издържал досега, когато предупреди иранците, че им дава 30 дни, преди да извърши въздушни удари, и действително на 31-вия ден го направи. Всички..
Кой е Джордж Сорос и на какъв тип политици пречи дейността му, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Кой е Сорос "Джордж Сорос, чисто формално, е един от най-успешните финансисти в историята на модерния капитализъм. От там нататък неговата филантропска дейност е именно нещо, което..
В рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" разговорът бе посветен на болезнена и дълбоко тревожна тема – има ли справедливост за децата, които стават жертви на насилие у нас? Защо зад стените на институциите се случват злоупотреби, за които "всички знаят, но никой не говори"? Отговорите потърсихме от Росица Кратункова, основател на..
Кой е Джордж Сорос и на какъв тип политици пречи дейността му, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по..
В епизод 606 "Трамвай по желание" представя на своята публика най-новата сценична адаптация на драматургичния шедьовър на Йордан Радичков "Лазарица"...
Между 29 септември и 5 октомври в гр. Плевен се провежда фестивалът за литература и танц Leap Off Page, организиран от фондация "Елизабет Костова"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg