Днес продължаваме да дискутираме казуса, за който говорихме в предаването „Законът и Темида“, излъчено на 25 януари тази година – „Какви са причините за смъртта на гръцко момиче в България?“
На 30 април 2016 г. 21-годишната ни дъщеря, студентка трета година медицина в Александруполис, е на гости на своя приятел Божидар Гугушев в София. В банята на апартамента двамата стават жертва на токов удар, като при нея той е фатален, а момчето получава електрически изгаряния. Оттогава започна нашата лична Голгота в търсене на причините за тази трагедия, която отне нашето прекрасно дете и в търсене на отговорност. Детето ни си отиде без вина заради грешките и пропуските на хора, които през 2016-а не могат да осигурят на гражданин на ЕС безопасно ползване на електричество. Това ни разказа бащата Христос Солтарис в предаването, излъчено на 25 януари.
Ето какво ни разказа днес в ефир г-н Солтарис за развитието на следствените действия и казуса:
„Това, което ни бе оповестено при последното ни идване в България през август от следователя, е, че прокуратурата намира следните причини за смъртта на дъщеря ни: погрешно свързване на бойлера от служител на "Технополис", който вече е покойник. Това се прави умишлено, за да се припише вината на човек, който няма как да отговаря за деянието си, защото не е сред живите.
Ние открихме също нещо друго: въпросният служител на "Технополис" приживе никога не е ходил по домовете, защото е работел в складовете на "Технополис". Това се потвърждава и от думите на домакина в апартамента, където дъщеря ми е била на гости, бащата на Гугушев, който казва, че бойлерът е бил монтиран от двама души. Тези неща открихме случайно, запознавайки се с делото, което е един огромен текст от много страници, при това на български, а ни оставиха само два часа да го видим.
Втората причина са многократните пропуски и небрежността на ЧЕЗ, които и прокурорът, и следователят признават вече след експертизите, които ние платихме и бяха направени от г-н Сари и в които той изобличава всички изкривени мнения на експертите, назначени от следствието, за да се отклони разследването в съвсем друга посока. Целта е била да се оневини ЧЕЗ, за която ние смятаме, че е 100% отговорна за загубата на дъщеря ни. Г-н Сарис е най-добрият гръцки експерт в областта на злополуките от токов удар. Наехме също още двама експерти – един от Александруполис, където живея, и един българин, г-н Черкезов, които още в първите дни след нещастието проучиха въпроса и изказаха мнение, че то се дължи на пропуски на ЧЕЗ.
Констатираха също намесата на ЧЕЗ в централното електрическо табло през първия ден след трагедията. Тук искам да подчертая и пропуските на полицията, която трябваше да запечата веднага централното електрическо табло на сградата, така че да направи невъзможна намесата на компанията."
В предаването ще чуете коментарите на нашите консултанти – адвокат Илияна Власакиду, адвокат Захари Генов и адвокат Пламен Димитров.
В предаването "Време за наука" гостува проф. Васил Киров от Института по философия и социология към БАН, за да разгледа един от най-важните въпроси на нашето време: какво е бъдещето на работната сила в контекста на дигитализацията и автоматизацията? Дискусията се проведе под темата "Между машините ще ни заменят и няма хора", а професорът предостави..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества извършват сложни хирургически операции, напомнящи на медицината при хората. Кереков започна с подчертаване на важността на медицината за човечеството, като я определи като едно от най-големите..
Навръх Ивановден, в рубриката "Разговорът" в "Нашият ден", енергийният експерт Иван Хиновски разказа за своите впечатления от пътуванията си в Таити, Австралия и Океания, както и за срещите си с българи там. Той сподели детайли за начина на живот в тези региони и разкри любопитни факти за енергийните източници в Океания. Благодарение на своите..
В ефира на "Нашият ден" в рубриката "Темата на деня" бяха обсъдени перспективите за подкрепа, приобщаване и запазване на българското самосъзнание сред многобройната българска общност по света. Събеседници по темата бяха Райна Манджукова , изпълнителен директор на Държавната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), и Северино Кожухаров, главен..
Обещания, надежди, мечти и пожелания – декемврийските празници и посрещането на Новата година често са белязани от крайни противоречиви състояния и емоции. Семействата се събират, трапезите са в центъра на срещите, традициите повеляват. Преди официалните почивни дни напрежението и стресът бележат кулминация заради приключването със стари или отлагани..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg