Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Училище за зрение и пътят към проглеждането

Част от актьорите на Невиждан театър
Снимка: архив Невиждан театър

Режисьорът, актьор и педагог Велимир Велев е "Главен герой" в "Нашият ден", за да разкаже как се прави театър от незрящи за зрящи.

Неговата школа „Училище за зрение“ към „Невиждан театър“ се пребори с 90 проекта от цял свят и взе една от четирите награди на Youth Democracy Award организирана от Правителствената федерална агенция за гражданско образование на Германия. Наградата се дава за проекти със силна социална насоченост, които помагат за  промяна на обществените нагласи. 

На какво се дължи успехът на "Невиждан театър"

„Театри на незрящи има много, но просто той е вербален театър. Като средство те използват езика, говора, словото и, разбира се, се движат по сцената. Но незрящи да правят нещо, което изисква визуален контрол, не е имало досега и това нещо, свързано с художествените средства и послания."

Спектакълът прекрачва отвъд границите на човешките възможности. Казва ни, че единственият начин да прогоним сянката на самотата и студа, е да отворим очите и сърцата си за хората и света около нас. "Невиждан театър" кара всеки свой зрител да прогледне в себе си и да види мястото си в света поновому. Той не е за конкретна група хора, а за всички, защото е посветен не на гледането, а на виждането чрез средствата на изкуството.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Митев

Владимир Митев за ситуацията в Близкия изток

Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..

публикувано на 28.07.25 в 15:25

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05