От днес започва Европейската седмица на роботиката. "Робопартанс" е първата школа по роботика в България създадена през 2009 г. Роботиката съчетава програмиране, конструиране, механика и като цяло инженерни науки, и е невероятен начин начинаещи да придобият практически и теоретични знания и като по-големи да се подготвят за реални специалисти. "Робопартанс" има 10 школи в различни градове на страната и съвместни програми за обучение по роботика в партньорство с десетки училища и предприятия.
Наша школа дава на света онлайн платформа за обучение по роботика
Виден Димитров – ръководител на двете школи "Робопартанс" в София, преподавател по роботика, старши мениджър в IBM България, баща на две момчета и запален пилот на дрон – разказа пред "Нашият ден" за роботиката, как тя променя живота ни и за българската онлайн платформа на световно ниво.
"Нашият опит показва, че най-добрата възраст е втори клас. Обучението става неусетно, защото роботиката се въвежда чрез конструктори – лего и т.н. – и децата преминават неусетно от своя свят на игри и конструиране на замъци и колички в един свят, в който играчките се раздвижват и програмират.
Как учат децата
"Това е изключително интерактивно обучение. Децата са много мотивирани – научават под формата на игра страшно много неща, които им отварят мирогледа, по-широк поглед за света около тях. С помощта на роботиката децата откриват своя талант и най-вече се забавляват."
А ние всички учим най-добре, когато се забавляваме
"В нашите училища има една рамка. Може би учителите са превърнати в администратори. И за творчеството не остава място."
Ключово е тези школи по роботика да се интегрират в учебния процес, за да превърнем нашето образование в едно качествено образование.
Димитров разказа за 10-годишната Тайра Мелтемова, ученичка в "Робопартанс", която през октомври спечели наградата на ADA - 2019 European Digital Girl of the Year Award. Тайра комбинира технологията с езика на жестовете.
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..
"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..
Александра Петкова от 12.В клас на НПМГ "Акад. Любомир Чакалов" спечели първа награда на Европейския конкурс за млади учени в Катовице, Полша, придружена със 7000 евро и наградата на Стокхолмския младежки научен семинар. Тя ще посети събитията в Нобеловата седмица. Възпитаничката на НПМГ получи и наградата на Regeneron ISEF, където ще участва..
Навярно повечето от нас, особено принадлежащите към поколенията над 30 години, ще разпознаят у себе си признаците на напрежение, тревожност и дискомфорт пред непрекъснато обновяващите се технологии, средства за комуникация и технологични изобретения. Е, оказва се, че това състояние си има име, а вече се търсят и популяризират стратегии и методи за..
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор..
Наричат "Гунди – легенда за любовта" киносъбитието на десетилетието у нас. Причината са колкото всичките над 500000 продадени билета, които превръщат..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg