Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европейска седмица на роботиката

6
Виден Димитров – ръководител на двете школи "Робопартанс" в София, и Нина Цанева
Снимка: БНР

От днес започва Европейската седмица на роботиката. "Робопартанс" е първата школа по роботика в България създадена през 2009 г. Роботиката съчетава програмиране, конструиране, механика и като цяло инженерни науки, и е невероятен начин начинаещи да придобият практически и теоретични знания и като по-големи да се подготвят за реални специалисти. "Робопартанс" има 10 школи в различни градове на страната и съвместни програми за обучение по роботика в партньорство с десетки училища и предприятия.

Наша школа дава на света онлайн платформа за обучение по роботика

Виден Димитров – ръководител на двете школи "Робопартанс" в София, преподавател по роботика, старши мениджър в IBM България, баща на две момчета и запален пилот на дрон – разказа пред "Нашият ден" за роботиката, как тя променя живота ни и за българската онлайн платформа на световно ниво.

"Нашият опит показва, че най-добрата възраст е втори клас. Обучението става неусетно, защото роботиката се въвежда чрез конструктори – лего и т.н. – и децата преминават неусетно от своя свят на игри и конструиране на замъци и колички в един свят, в който играчките се раздвижват и програмират. 

Как учат децата

"Това е изключително интерактивно обучение. Децата са много мотивирани – научават под формата на игра страшно много неща, които им отварят мирогледа, по-широк поглед за света около тях. С помощта на роботиката децата откриват своя талант и най-вече се забавляват."

А ние всички учим най-добре, когато се забавляваме

"В нашите училища има една рамка. Може би учителите са превърнати в администратори. И за творчеството не остава място."

Ключово е тези школи по роботика да се интегрират в учебния процес, за да превърнем нашето образование в едно качествено образование.

Димитров разказа за 10-годишната Тайра Мелтемова, ученичка в "Робопартанс", която през октомври спечели наградата на ADA - 2019 European Digital Girl of the Year Award. Тайра комбинира технологията с езика на жестовете. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Орхидея Anacamptis palustris или блатен салеп (снимка: Елка Стойчева група

Орхидеите в България: Епизод 1 – Запознаване

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 05.07.24 в 08:35

Политическото убийство – грозен исторически инструмент

На 3 юли 1895 г. (стар стил) Стефан Стамболов е зверски ранен и по-късно умира от раните си. Политическите убийства в България обаче нито започват, нито – уви, завършват с това жестоко покушение. Кое мотивира този начин на политическо действие, постигат ли подобни убийства целите си? Христо Белчев, Алеко Константинов, Александър Стамболийски, Гео..

публикувано на 03.07.24 в 17:33

Какво да правим, ако се натъкнем на змия?

Образът на змията през вековете е натоварен с разнообразна символика, но и до днес в повечето хора поражда най-вече ужас. Какво да правим, ако се натъкнем на змия, докато се разхождаме на открито или пък я видим в двора си? Защо не бива да я убиваме и какво кара някои хора да отглеждат змии като домашни любимци – питаме в "Нашият ден"  Антон..

публикувано на 02.07.24 в 11:43
Проф. д-р Кузман Гиров

Консилиум "Лято 2024"

Под това мото дискутирахме с различни специалисти в последното юнско издание "За здравето". Първият ни гост бе съдовият хирург от ВМА проф. Кузман Гиров. Той подчерта особеностите на съдовата болест и факта, че човек е на толкова години, на колкото са неговите кръвоносни съдове. "Вените не "обичат" жегата, а артериите – студа" – подчерта проф. Гиров,..

публикувано на 02.07.24 в 08:50

Дрехите, които се доближават до природата

В предаването "Домът на музите" разговора е за мода или по-точно за дизайнерската марка за дрехи Minoar , създадена от младите творци Теодора Спасова и Йоан Гълъбов. Преди около 10 години двамата създават нещо ново и много различно, от това, което сме свикнали да виждаме по световните дефилета и в модните магазини у нас, и в чужбина. В основата на..

публикувано на 01.07.24 в 15:06