Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейска седмица на роботиката

6
Виден Димитров – ръководител на двете школи "Робопартанс" в София, и Нина Цанева
Снимка: БНР

От днес започва Европейската седмица на роботиката. "Робопартанс" е първата школа по роботика в България създадена през 2009 г. Роботиката съчетава програмиране, конструиране, механика и като цяло инженерни науки, и е невероятен начин начинаещи да придобият практически и теоретични знания и като по-големи да се подготвят за реални специалисти. "Робопартанс" има 10 школи в различни градове на страната и съвместни програми за обучение по роботика в партньорство с десетки училища и предприятия.

Наша школа дава на света онлайн платформа за обучение по роботика

Виден Димитров – ръководител на двете школи "Робопартанс" в София, преподавател по роботика, старши мениджър в IBM България, баща на две момчета и запален пилот на дрон – разказа пред "Нашият ден" за роботиката, как тя променя живота ни и за българската онлайн платформа на световно ниво.

"Нашият опит показва, че най-добрата възраст е втори клас. Обучението става неусетно, защото роботиката се въвежда чрез конструктори – лего и т.н. – и децата преминават неусетно от своя свят на игри и конструиране на замъци и колички в един свят, в който играчките се раздвижват и програмират. 

Как учат децата

"Това е изключително интерактивно обучение. Децата са много мотивирани – научават под формата на игра страшно много неща, които им отварят мирогледа, по-широк поглед за света около тях. С помощта на роботиката децата откриват своя талант и най-вече се забавляват."

А ние всички учим най-добре, когато се забавляваме

"В нашите училища има една рамка. Може би учителите са превърнати в администратори. И за творчеството не остава място."

Ключово е тези школи по роботика да се интегрират в учебния процес, за да превърнем нашето образование в едно качествено образование.

Димитров разказа за 10-годишната Тайра Мелтемова, ученичка в "Робопартанс", която през октомври спечели наградата на ADA - 2019 European Digital Girl of the Year Award. Тайра комбинира технологията с езика на жестовете. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Григор Цанков - изпълнителен директор на

Еврика! Успешни българи: Надежда Маркова

Надежда Маркова е студентка в магистърската програма по квантова информатика на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Заедно с това е и носител на награда със стипендия на името на акад. Георги Наджаков за 2024 г., която Фондация Еврика връчва за постижения в овладяването на знания в областта на физиката.  Доскоро са я интересували..

публикувано на 28.04.25 в 17:00

Художничката Петя Илиева в най-луксозния и най-бедняшкия марокански хамам

Художничката Петя Илиева толкова много пътува по света и на толкова необичайни места я отвежда неутолимото ѝ любопитство, че мине не мине време и гостува в Покана за пътуване с някоя интересна история. Неотдавна тя представи платната си в Мароко, но не се е задоволила да стои само в галерията с нейните картини в типично български стил, ами се е..

публикувано на 27.04.25 в 10:35
Александра Миланова

Александра Миланова е първият български представител в Глобалната младежка академия

България за първи път има свой представител в Глобалната младежка академия ( Global Young Academy – GYA ). Това е гл. ас. д-р Александра Миланова от Института за балканистика с Център по тракология при БАН. Тя беше избрана сред стотици кандидати от цял свят заради своите високи академични постижения, международни изяви и обществена ангажираност...

публикувано на 26.04.25 в 09:25
Ивелина Пашова

Как се раждат положителните истории в училище

Въпреки че за тях се чува по-рядко, добри примери и щастливи истории в българските училища има много. За да се промени картината на средното ни образование обаче, тези примери би трябвало да се проучат внимателно и да се намери начин те да станат норма. Като че ли най-ярки са случаите в "проблемни" райони, общности и селища, където достъпът до..

публикувано на 25.04.25 в 12:45
доц. Владимир Божилов

Ден на отворените врати организира Физическият факултет на СУ

На 26 април 2025 г. (събота), от 11:00 до 15:30 часа Физическият факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" отваря вратите си за всички, които искат да прекарат няколко интересни и ползотворни часа, вдъхновени от науката – ученици, учители, родители, деца, студенти, изследователи и граждани. В рамките на събитието посетителите ще могат да видят, че..

публикувано на 25.04.25 в 11:05