Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хора и дървета – разговор с Джон Демос в София

Столичната галерия „Синтезис“ представя авторската серия “Дихание“ на гръцкия фотограф

БНР Новини

В серията „Дихание“ Джон Демос събира над шейсет черно-бели фото­графии на дървета, заснети в продължение на повече от 20 го­дини. За него тя е форма на духовно търсене и опит да обрисува живо­творната енергия на дърветата във визуална форма.

Фотографии или направо рентгенографии? Образна диагностика на гръдния кош на гората? Разкриване на кривините на болката, която разголва и оголва? Разкриване на пораженията от есента и зимата, на пораженията от ликуващото лято…

С други думи, дървото е праобраз на човека. Гората е праобраз на об­ществото. Може би мощно антропологизирам изображенията на Джон Демос тъкмо защото сме в период на разчовечаване на човека, на разоб­щаване на обществото. И неговите фотографии ни посочват какви сме като идеал и какви сме като упадък. Такива, каквито сме. Идеал и упадък едновременно.

И също: ние сме хартията, на която пишем. Хартия, произ­ведена от същите тези дървета“ – пише Марин Бодаков.

Изложбата „Дихание“ ще бъде открита на 21 ноември от 19.00 ч. в галерия „Синтезис“. Съпътстващата програма на събитието включва разговор с Джон Демос, провокиран от фотографиите в изложбата на 22 ноември от 19.00 ч. и литературно четене на проф. Александър Шурбанов "Дендрариум" и други стихотворения на 5 декември от 19.00 ч. в Арт център „Фотосинтезис“.

За автора:

Джон Демос е роден в Солун през 1944 г. Завършва история на изкуство­то и има магистърска степен по живопис и фотография в University of Chicago. През 1968 г. се завръща в Гърция, където преподава изобразително изкуство, фотография и философия в American Community Schools в Атина. През 1976 г. публикува първата си монография” The Greece That is Passing”. През 1979 г. заедно с още четирима други фотографи основава “Photographic Center of Athens”. През 1988 г. Демос и съпругата му Бернар­дин Браакенбург ван Бакум основават агенцията за фотожурналистика Apeiron Photos, която представлява Magnum, Sygma, Ralpho и други из­вестни фотографски агенции в Гърция. В същото време се посвещава на проект, посветен на вярата, която прераства в книгата “Shadows of Silence” публикувана през 2002 г. Между 1996 и 1999 г. е директор на “Photographic Center of Skopelos”, където създава международен фото­графски фестивал. През 2008 г. е куратор на мащабна ретроспективна изложба на Йозеф Куделка в музея Бенаки в Атина. Негови фотографии са част от колекциите на Националната биб­лиотека на Франция, центъра „Помпиду”, Maison Européenne de la Photographie в Париж, Art Institute of Chicago, фондацията Gulbenkian и Tokyo Metropolitan Museum of Photography, както и в многобройни част­ни колекции. Работата му е показвана в някои от най-престижните фестивали и фотографски центрове в цял свят, като Rencontres d‘Arles , Primavera Fotografica в Барселона, The Photographers Gallery в Лондон и Gulbenkian Modern Art Center в Лисабон.

„Дихание“ е третата изложба на Джон Демос в галерия "Синтезис". През 2014 г. той показва един от най-известните си проекти – “Сенки на мълчание­то”, а през 2018 г. гостува със серията „Албания на прага на промяната (1990 – 1991)".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Девет българи сред стоте най-добри хайку поети в Европа

В новогодишните празнични дни излезе класацията на 100-те най-креативни автори на хайку в Европа. В тазгодишния списък присъстват имената на деветима българи, което е своеобразен рекорд. Стоянка Боянова, Радостина Драгостинова, Людмила Христова, Надежда Костадинова, Цанка Шишкова, Мая Данева, Илияна Стоянова, Минко Танев и Владислав Христов са..

публикувано на 10.01.25 в 09:05
Ивайло Иванов

Сборник в памет на поета Ивайло Иванов

Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от рождението на Ивайло Иванов", на която взимат участие видни учени литературоведи. Сборникът съдържа шест дяла, като освен статии, в него има и интервюта, архивни материали и спомени. Ето и думите..

публикувано на 10.01.25 в 08:15

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Поезията на 90-те оживява във филми

Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..

публикувано на 09.01.25 в 15:47
Димитър Коруджиев

Памет за Димитър Коруджиев

Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст.  "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика.  Пред БТА писателят Деян Енев казва за..

публикувано на 09.01.25 в 15:35