Знаете ли кое е предаването, излъчвано най-дълго в ефир? Това е Радиотеатърът на Българското национално радио. Преди официалния му рожден ден Радиотеатър е игран и излъчван на живо от студиата на Българското радио. Но за негова рождена дата се счита 26 декември 1938 година, когато Варненското радио излъчва радиопиесата „Крилата помощ“ на Ангел Каралийчев и Матвей Вълев, получила голямата награда на списание „Летец“. Оттогава досега много, наистина много хора са преминали през школата на Радиотеатъра – драматурзи, редактори, актьори, режисьори, преводачи, стажанти. От 1981 г. Негрита Георгиева става координатор на тази редакция и до ден-днешен с чиста съвест можем да кажем, че делата на това звено в голяма степен лежат върху нейните плещи. Негрита е дошла в Радиотеатъра с дълга руса коса и досега все е с такава – по някаква неясна причина тя не побелява.
Енергията ѝ все още е младежка и смея да твърдя, че тези обратнопропорционални на природните закони факти се дължат на неизчерпаемата ѝ младежка енергия, на свръхентусиазма ѝ и на пълната ѝ отдаденост на всичко, което означава Радиотеатър. Ако нещо се обърка – търсете Негрита, ако нещо се загуби – звънете на Негрита, ако някой закъснява – телефонният номер на Негрита. Негрита обединява, съхранява и дори пази едни такива сантиментални и изпокъсани от времето тефтери, прадеди на сегашните технологии, изписани с имена и телефони на актьори, режисьори и автори. Сама по себе си Негрита е късмет и съкровище за Радиотеатъра. Неизтощима и усмихната, тя доказва, че всичко, което правим с любов, е наистина направено и че всичко, което браним с любов, е наистина опазено.
Чуйте нейната изповед, която записа Александър Райчев, в събота (7 декември) от 19.30 часа.
Приятно слушане!
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на..
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg