През ноември парламентът на Украйна проведе изслушване за безопасността на журналистите в страната. Изслушването беше съвместна инициатива на Националния съюз на журналистите на Украйна и Международната федерация на журналистите и имаше за цел да насочи вниманието на властите към необходимостта от подобряване на безопасността на работещите в медии с оглед прекратяване на безнаказаността за престъпления срещу журналисти. Изслушването беше първият парламентарен дебат за безопасността и свободата на словото и на журналистите, проведен в Украйна през последните 10 години.
Председателят на Националния съюз на журналистите на Украйна Сергий Томиленко даде по този повод интервю за „Мрежата“ на програма „Христо Ботев“, в което каза: „У нас за изминалите две години се наброяват над 80 случая годишно на прилагане на физическа сила спрямо журналисти. Това е много високо ниво и ние, като Съюз на журналистите на Украйна, сме много разтревожени от тази агресия и от системната безнаказаност на нападенията срещу журналисти. В Украйна фактически няма прецедент да бъде наказан нападател над журналист и затова виждаме физическата агресия като системен проблем. Нападателите разбират, че поне в Украйна те няма да бъдат наказани, няма да се извърши качествено разследване. Те се осланят на създалата се практика.“
Сергий Томиленко бе категоричен: „При това активно отхвърляме опитите на някои украински политици да разделят журналистите на „правилни“ и „неправилни“, на „проруски“ и „проамерикански“. В последно време в Украйна има определена политическа традиция да се оправдават атаките срещу журналистите и медиите с това, че те пишат „неправилни“ публикации, че те уж са „проруски“ или са недостатъчно патриотични, и така агресията се оправдава. Ние осъждаме агресията срещу който и да е работещ в медия, срещу блогъри и изискваме никой да не оправдава агресията и прилагането на сила спрямо журналисти. Нашите усилия са насочени към предоставяне на юридическа помощ, което правим заедно с партньорите ни – Европейската федерация на журналистите и Международната федерация на журналистите. Повече от две години изискваме от политическите сили насрочване на специално парламентарно изслушване по въпросите на безопасността и постигнахме победа, защото на 6 ноември такова парламентарно изслушване се състоя.“
Каква каза още Сергий Томиленко, можете да чуете в звуковия файл. Превод – Албена Стаменова.
Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..
Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..
Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея? На тези въпроси в "Нашият..
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика,..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg