Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Алена Морнщайнова: Интересно ми е как българската публика ще прочете романа „Хана“

Снимка: @Sonm.Publishing

Да си дете и да останеш без родители едва на девет години. Да си евреин по време на Втората световна война. Да преживееш ужаса на лагерите на смъртта и да оцелееш. Да ти се иска да умреш, но да намериш смисъл в лицето на малката си племенница. За всичко това разказва романът „Хана“ на чешката писателка Алена Морнщайнова. И не само.

Романът „Хана“ ни разкрива участта на три поколения чешки евреи от 30-те до 70-те години на 20-и век. След внезапната смърт на родителите си, заболели от тиф, деветгодишната Мира се озовава в ръцете на леля си Хана, единствената оцеляла родственица. Постепенно момиченцето открива скрити факти за миналото на Хана, преминала през ада на Аушвиц и Терезин, и трагичната история на собственото си семейство.

През 2018 г. „Хана“ печели наградата „Чешка книга“, като за първи път от учредяването на наградата романът печели едновременно наградата на журито и на публиката. Година по-късно „Хана“ излиза на български в превод на Добромир Григоров.

По време на престоя си в България Алена Морнщайнова сподели, че корицата на българското издание на „Хана“ е една от най-хубавите, които е виждала. Тя е дело на Веселин Праматаров и изобразява ключови моменти от книгата – когато героинята Хана пада от прозореца в болницата и едновременно как си представя, че полита към звездите. Повече за написването на романа, за символиката на името Хана, за смисъла на радиото, както и за много други неща, можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

РИМ – Враца представя научните изследвания на своите уредници

На 22 май 2025 г. (четвъртък), от 17:00 ч., Регионалният исторически музей – Враца ще представи първия том на сборника "Известия на Регионалния исторически музей – Враца". Събитието ще отбележи едно ново начало в дългогодишната традиция на научни публикации, свързани с културно-историческото наследство на Северозападна България. Сборникът е..

обновено на 22.05.25 в 12:10

Космосът между митовете и науката – нова изложба в Етнографския музей

На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе – митология и наука ". Изложбата представлява вълнуващо пътуване в света на звездите – от границите на митичното и сетивното до отвъд хоризонта. Събитието събира под един покрив културно и научно..

обновено на 22.05.25 в 11:55

Извън политическите дитирамби на 24 май проблемите в културата се натрупват

Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът за развитието на креативните индустрии през 2024 година , както и организираната от Обсерваторията, Българската музикална асоциация и Съюза на артистите дискусия в Народното събрание за устойчивостта..

публикувано на 22.05.25 в 11:50

Националната библиотека отбелязва 146 години с Голямата диктовка

На 22 май 2025 година от 11:00 часа в читални 4 и 5/6 на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" ще се проведе второто издание на инициативата Голямата диктовка II – "Пазител на българския език". Събитието ще отбележи 146-та годишнина на Библиотеката, като ще събере точно 146 участници – символично число, отбелязващо дълголетието на..

публикувано на 22.05.25 в 10:10

"Преди, сега и утре" през очите на художника Греди Асса

Преди откриването на изложбата на Греди Асса в НДК, част от програмата на Салона на изкуствата , в "Нашият ден" гостува художникът. Асса започва разговора, цитирайки френския живописец Раул Дюфи, който е казал: "Ако нямаш нов език, просто не влизай в тази надпревара, наречена изкуство." "В изкуството дали си преди, сега или утре, няма..

публикувано на 22.05.25 в 10:04