Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

История на Земята: допълнено издание с нови изследвания

Енциклопедичният труд на проф. Христо Пимпирев дава актуална информация за климатичните промени

БНР Новини
7
Търсене на фосили от кредни седименти, о-в Ливингстън, Антарктика

„В тази книга е историята на нашата планета, която трябва да познаваме, защото само така можем да гледаме с оптимизъм в бъдещето“, казва проф. Христо Пимпирев.

Новото трето преработено и допълнено издание „История на Земята“ на проф. Христо Пимпирев проследява отделните етапи в развитието на нашата планета, събирани и анализирани в продължение на двайсет години. В енциклопедичния труд ще открием и актуална информация за глобалните промени в климата и съвсем нови данни от изследванията на българските учени на Антарктида.

„В това най-ново издание има много нови неща. Тук има непубликувани данни и изследвания от научните ми експедиции на всички континенти. Всичко е преплетено с моите лични впечатления и проучванията ми на земната повърхност, които са като страници на една книга. Това са земните пластове, които геологът може да разчете и да напише историята на Земята“, казва проф. Христо Пимпирев.

Големият български учен и полярен изследовател споделя, че се е стремял да напише „История на Земята“ на един по-достъпен език и книгата да бъде предназначена не само за студентите от катедра „Геология и палеонтология“ на Алма Матер, но и за читателите с интерес към тази материя. 

Всяка глава в преработеното издание започва с лична фотография от научните проучвания на проф. Пимпирев по целия свят. 

Книгата съдържа анализ от изследванията му по време на експедициите до Непалските Хималаи, Колумбийските Анди, Канадска Арктика, Великото китайско карстово плато. Тук са и най-важните изследвания на българските учени от последните национални научни експедиции до Антарктида – www.bai-bg.net.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Поезията на 90-те оживява във филми

Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..

публикувано на 09.01.25 в 15:47
Димитър Коруджиев

Памет за Димитър Коруджиев

Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст.  "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика.  Пред БТА писателят Деян Енев казва за..

публикувано на 09.01.25 в 15:35

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..

обновено на 09.01.25 в 13:26
Изложба „Забранено изкуство“ в Топлоцентрала

Забранено изкуство

Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...

публикувано на 09.01.25 в 09:07