Представете си, че има компютър, който вместо вас би обобщил целите ви, би подредил задачите ви за деня. Инж. Светлин Пенков, председател на УС, и Кристина Ескенази, член на УС на новосъздадения клъстер "Изкуствен интелект", гостуваха в студиото на "Нашият ден" и разказаха за своята дейност:
"Представете си, че имате много задачи, които трябва да изпълните. Аз се заинтересувах как роботите могат да правят това и как те биха извлекли информация, за да направят след това компютърна програма."
Младият български IT специалист д-р Светлин Пенков е бил около 10 години част от екипа на FiveAI − най-голямата стартъп компания за автономни коли във Великобритания. Светлин ръководи екип, разработващ модели за ситуационно предвиждане поведението на останалите участници в движението – автомобили, управлявани от хора, велосипедисти и пешеходци. Научноизследователската му дейност е с фокус върху задачи за изкуствен интелект, изискващи по-сложни когнитивни функции. Пенков е доктор по роботика и изкуствен интелект от Единбургския университет.
През август 2019 г. д-р Светлин Пенков се връща, за да работи в България и тук той стартира същата дейност. Казва, че от опита си в чужбина, работейки в огромна компания, на върха на технологиите, е разбрал, че за да стигнеш на такова ниво, не се изискват някакви невероятни ресурси. Ключов фактор е човешкият ресурс. "В България виждам огромен потенциал в тази насока. Едно от нещата, за които искам да работя активно, е у нас да изградим място, където да развиваме наука на световно ниво", споделя д-р Светлин Пенков.
"Осъзнах, че България има изключителен потенциал в сферата на изкуствения интелект. Има много млади момичета и момчета, изключително умни, но някой трябва да насочи интереса и вниманието им в тези технологии." - категоричен е Пенков.
"Именно това е потенциалът на България. Тук можем да създадем такава среда, която да стимулира още по-високите технологии, за да предоставяме по-интересни решения на по-трудни проблеми."
Светлин Пенков беше отличен с грамота „Джон Атанасов 2019“, която се присъжда за изключителни постижения в областта на компютърно базираните технологии.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Последното издание на популярното ловно-рибарско предаване "И рибар съм, и ловец съм" е посветено, както винаги, на теми, изключително интересни за природолюбителите. Като например, големия традиционен за началото на април празник – Празника на гората! А вторият сюжет ни спира дъха, защото става дума за мечки! Нашите родни български мечки в..
Журналистът и пътешественик Васил Велев споделя своите мисли за различните видове управления в Азия. Наследствени демокрации или наследствени монархии? Общото между Дюран Дюран, Баден-Баден и народнодемократичната република. За един султанат, бивша руска стриптийзьорка, един крал и военните режими. Икономика, богатства, коне и кучета, рак и водка...
Забавянето на мрежата е проблем, с който се сблъсква всеки, независимо дали у дома, в офиса или някъде навън. Забавянето може да се дължи на различни причини – от претоварени рутери до проблеми с честотната лента. Докато разглеждаме причините, ще предложим практически стъпки за отстраняването им. Бавният интернет професионално се нарича..
Центърът за книгата и департамент "Медии и комуникация" представят днес монографията -"ПР и изкуствен интелект"- автори Десислава Бошнакова и Евелина Христова. Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в книжарницата на корпус I на Нов български университет. Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения Водещ ще..
Започна записването за конкурса "Сайт на годината" , който се провежда за осми път. За фокуса на конкурса тази година, категориите и наградите, и тенденциите в развитието на българската уебсреда в "Нашият ден" говори Жюстин Томс от "Фондация за активно развитие на уеб". Конкурсът е насочен към собствениците и създателите на сайтове и..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg