"Мъжете и жените от всички раси са родени с еднакъв набор от възможности и способности. Но човешките умения не са само плод от самото раждане. Те се развиват или закърняват в зависимост от семейството и квартала, в който живееш, от училището, което посещаваш, от бедността и богатството, които те обкръжават. Човешките умения и способности са плод на стотици невидими въздействия, които влияят на малкото пеленаче, на растящото дете и не на последно място на зрелия човек" – с този дълъг увод – цитат от президента Линдън Джонсън – отваряме темата за решението на Върховния административен съд, който постанови, че стипедниите за ромски деца са дискриминация срещу всички други деца.
Сигналът беше подаден от сдружение "Азбукари". Александър Райчев разговаря в "Нашият ден" с Цвета Кирилова, председател на сдружението.
Проектът стартира преди няколко години и предизвика бурни дискусии. Става въпрос за стипендии от 30 евро на месец – предназначени за ромски деца в 9-и, 10-и и 11-и клас.
Парите, които държавата планираше да даде за съфинансиране на стипендиите за ученици от ромски произход, бяха малко над 2% от средствата, които се дават за ученически стипендии всяка учебна година. Ставаше въпрос за около 436 хил. лева, с които образователното министерство ще съфинансира стипендии за 700 роми от 9-и до 12-и клас за две учебни години. В същото време всяка година образователното министерство дава 21 млн. лева за стипендии за успех и при ниски доходи в семейството, които получават около 80 хиляди деца или 1/3 от всички ученици.
Според Кирилова мярката всъщност цели осигуряване на евтин вот и е несправедлива спрямо останалите деца. За нея най-големият риск от програмата е, че и други деца ще започнат да се самоопределят като роми.
Законът за защита от дискриминация посочва, че изравнителните мерки не са дискриминация до момента, в който бъде преодоляна диспропорция. В случая е налице диспропорция 9,5% роми средношколци срещу 78% българи.
В насърчителните мерки Кирилова вижда мислене на парче и създаване на вредни навици различни групи да се самоизолират. Тя твърди, че подобни мерки за задържане на деца в училище не бива да се пишат и провеждат. "Ако проектът за стипендии щеше да обхване 5% от ромските гимназисти и в него виждаме дискриминация, какво да кажем да идеята за раздаване на 1200 лева на завръщащи се от чужбина българи".
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов : "Чистото и задълбочено политическо..
Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..
В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..
Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
RADAR Festival Beyond Music се завръща между 7-и и 10-и август във Варна и както всеки път, предлага богата програма от аудио-визуални преживявания...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg