Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В трудното време да помислим и за животните

От 2 април започва онлайн инициатива Animalrightsonlinе

Снимка: сдружение КАЖИ

В тежките седмици на изолация, страх и несигурност, мислим за себе си, за собственото си здраве и бъдеще, за това как да оцелеем след необичайната криза. Но много животни бедстват, защото няма кой да се грижи за тях. За съжаление не са малко и случаите на изоставяне на домашни любимци – предимно кучета и котки. Стопаните им ги изхвърлят на улицата поради страх, мислейки, че те могат да ги заразят с коронавирус, но няма никакви данни за такава опасност. Бездомни животни, които обикновено си намират храна в близост до ресторанти, сега гладуват, тъй като много от заведенията за хранене не работят.

Първото онлайн международно обединение за правата на животните е по инициатива на украинската организация UAnimals. То ще се проведе от 2 до 5 април във всички онлайн социални мрежи. Всеки може да се снима и да запише своето послание и да го публикува в профилите си с хаштаг #animalrightsonline

Как можете да се присъедините към международното онлайн обединение за правата на животните?

Правете снимки или видеоклипове с вашите послания и призиви срещу експлоатацията и жестокостта над животни. Качвайте видеоклиповете, снимките и текстовете си в социалните мрежи Facebook, Instagram, Twitter и други. Обозначете локацията си и напишете хаштаг #animalrightsonline. Поканете приятели и местни организации също да се включат.

По повод онлайн инициативата animalrightsonline е разговорът в „Аларма“ с Петя Алтимирска, председател на Сдружение КАЖИ – Кампании и активизъм за животните в индустрията, което от години води битка за забрана на фермите за ценни кожи у нас. 

„Може би е малко странно за някои хора, точно сега да говорим за животни. Почти цялата планета е под карантина, но за съжаление дори под карантина експлоатацията на животни и жестокото отношение към тях не спират. Гражданският активизъм за правата на животните също се промени, сега една важна кауза не може да събере на протест хората по улиците и площадите. Затова се променят и начините за въздействие.“ споделя Петя. Тя напомня, че според официалните данни, заразата с COVID-19 започва от дивите пазари в Китай, където котки, кучета, прилепи, броненосци и други дребни животни се продават, понякога живи, за да бъдат убити, одрани и разфасовани на място, и впоследствие сготвени и изядени. Китайското правителство вече е забранило тези пазари, но скоро се появиха видеоклипове в интернет, които показват, че те отново работят. Но проблемът е, че такива пазари има хиляди, не само в Китай, но и в други страни в Южна Азия.

Петя Алтимирска добавя още: „Биосигурността ще бъде един от приоритетите за всички страни по света. Програми за биосигурност има и в България по отношение на индустриалното животновъдство. Мерките за биосигурност трябва да бъдат много строги. Отглеждането на животни за кожи представлява потенциална зараза: 14 силно заразни заболявания, предаващи се от животно на човек, могат да пламнат от фермите за норки. А няма програма за биосигурност там.“

Припомняме, че фермите за норки в България са две с общ капацитет 130 000 умъртвени животни на година, а парламентът още не е разгледал промените в законите, отнасящи се до тази дейност. Още през 2018 година над 51 000 подписа на български граждани бяха внесени в Народното събрание с искане за забрана добива на ценни кожи у нас.


Още информация за борбата за правата на животните

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10
Опашка за хуманитарна помощ в Газа, 17 март 2024 г.

Жители на Газа умират, докато се борят за достъп до храна

Населението на Газа, което наброява над 2 милиона души, е изправено пред остър недостиг на храна и други стоки от първа необходимост. Жителите често биват убивани, докато се опитват да получат хуманитарна помощ в няколко пункта за разпределение. Кая Калас предупреди Израел да спре да избива цивилни, търсещи хуманитарна помощ 21 деца са починали..

публикувано на 23.07.25 в 11:15