Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В трудното време да помислим и за животните

От 2 април започва онлайн инициатива Animalrightsonlinе

Снимка: сдружение КАЖИ

В тежките седмици на изолация, страх и несигурност, мислим за себе си, за собственото си здраве и бъдеще, за това как да оцелеем след необичайната криза. Но много животни бедстват, защото няма кой да се грижи за тях. За съжаление не са малко и случаите на изоставяне на домашни любимци – предимно кучета и котки. Стопаните им ги изхвърлят на улицата поради страх, мислейки, че те могат да ги заразят с коронавирус, но няма никакви данни за такава опасност. Бездомни животни, които обикновено си намират храна в близост до ресторанти, сега гладуват, тъй като много от заведенията за хранене не работят.

Първото онлайн международно обединение за правата на животните е по инициатива на украинската организация UAnimals. То ще се проведе от 2 до 5 април във всички онлайн социални мрежи. Всеки може да се снима и да запише своето послание и да го публикува в профилите си с хаштаг #animalrightsonline

Как можете да се присъедините към международното онлайн обединение за правата на животните?

Правете снимки или видеоклипове с вашите послания и призиви срещу експлоатацията и жестокостта над животни. Качвайте видеоклиповете, снимките и текстовете си в социалните мрежи Facebook, Instagram, Twitter и други. Обозначете локацията си и напишете хаштаг #animalrightsonline. Поканете приятели и местни организации също да се включат.

По повод онлайн инициативата animalrightsonline е разговорът в „Аларма“ с Петя Алтимирска, председател на Сдружение КАЖИ – Кампании и активизъм за животните в индустрията, което от години води битка за забрана на фермите за ценни кожи у нас. 

„Може би е малко странно за някои хора, точно сега да говорим за животни. Почти цялата планета е под карантина, но за съжаление дори под карантина експлоатацията на животни и жестокото отношение към тях не спират. Гражданският активизъм за правата на животните също се промени, сега една важна кауза не може да събере на протест хората по улиците и площадите. Затова се променят и начините за въздействие.“ споделя Петя. Тя напомня, че според официалните данни, заразата с COVID-19 започва от дивите пазари в Китай, където котки, кучета, прилепи, броненосци и други дребни животни се продават, понякога живи, за да бъдат убити, одрани и разфасовани на място, и впоследствие сготвени и изядени. Китайското правителство вече е забранило тези пазари, но скоро се появиха видеоклипове в интернет, които показват, че те отново работят. Но проблемът е, че такива пазари има хиляди, не само в Китай, но и в други страни в Южна Азия.

Петя Алтимирска добавя още: „Биосигурността ще бъде един от приоритетите за всички страни по света. Програми за биосигурност има и в България по отношение на индустриалното животновъдство. Мерките за биосигурност трябва да бъдат много строги. Отглеждането на животни за кожи представлява потенциална зараза: 14 силно заразни заболявания, предаващи се от животно на човек, могат да пламнат от фермите за норки. А няма програма за биосигурност там.“

Припомняме, че фермите за норки в България са две с общ капацитет 130 000 умъртвени животни на година, а парламентът още не е разгледал промените в законите, отнасящи се до тази дейност. Още през 2018 година над 51 000 подписа на български граждани бяха внесени в Народното събрание с искане за забрана добива на ценни кожи у нас.


Още информация за борбата за правата на животните

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Термалното наследство на България в един клик – първа карта на минералните бани

В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..

обновено на 17.02.25 в 11:33

Апостола на свободата в ефира на "Terra Култура"

В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..

публикувано на 17.02.25 в 11:32

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..

публикувано на 17.02.25 в 09:00