Този въпрос вероятно ще си задават читателите на романа, наречен от Русана Бърдарска „Опитът“ и застрахован още в началото с определението „Това е книга“. И въпросът, и възможните отговори, които съвпадат с тази застраховка, или не съвпадат с нея, са пътищата за осмисляне. Звучи малко объркващо? Да, авторката сякаш амбициозно е събрала всичко (или почти всичко), което е имала да каже, размножила е посоките на творбата и е заложила капани за читателите. А те вероятно ще са доста, защото всеки би открил по нещо за себе си тук, в този калейдоскоп от истории, съпътстващи главната героиня, спомени, есета, научно-популярни текстове, роман в романа, пиеса, емигрантски разказ/и, статии, или по Бил Брайсън – не много „Кратка история на почти всичко“.
Едва ли някой би се наел с няколко думи да обобщи темите в „Опитът“, защото те се разполагат в ширналото се поле между живота, любовта и смъртта, през което се препуска седемстотин страници. Родно и чуждо, философия, история, физика, европейски институции, минало и бъдеще, спомени и настояще, родители и деца, семейство и приятели, език/ци, българска и чужда литература, имена и факти – сякаш водопадът няма да спре, книгата, или по-скоро писането няма край...
Бърдарска оставя читателя без дъх. Тълкувателите на „постмодерното“ ще имат доста работа.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg