На какъв етап сме в изследванията, които могат да ни доведат до създаването на лекарство за Covid-19? Какво означава да създадеш молекули срещу коронавируса? Пресечната точка между нуждата от финансиране и управлението на патента? Кристина Ескенази – председател на Биотехнологичен и здравен клъстер и член на УС на Клъстер Изкуствен интелект, даде повече подробности в "Нашият ден":
"Учените от нашата компания успяха да разработят строен подход към лечение на болестта през последния месец и половина.
Това означава създаването на малки молекули, които да могат успешно да възпират възможността на Covid-19 да свързва с клетките. На този етап имаме обещаващи резултати от най-големите лаборатории в Европа и в САЩ, които показват, че нашите малки молекули са с най-голяма активност и селективност в класа си.
Предстои тепърва да се правят изследвания, т.нар. "предклинична фаза", в която да се уточни тези лекарства и молекули как си взаимодействат – радиоактивност, токсичност и др. Един такъв етап продължава по-дълго, но поради пандемията и извънредната ситуация имаме оптимизма, че бихме могли, ако успеем да намерим финансиране, разбира се, ще можем за 8-9 месеца да имаме вече молекула, която да знаем със сигурност как работи върху животни и после да се пристъпи към тестове с хора.
И се надяваме, че това ще бъде големият пробив, който човечеството така усилено търси.
Последните проучвания сочат, че този коронавирус Covid-19 е по-различен от останалите. Той се свързва, подобно на вируса на HIV, директно с Т-клетките, т.е. с нашата имунна система."
Финансирането
"Истината е, че в Европа нещата се случват бавно и тромаво. Това не ни спря, след серия от преговори на практика напреднахме с американски инвеститори. Главният ни учен – д-р Фратев – е консултант към Фармацевтичния университет в Тексас. Той е известен български учен с опит в ин-силико дизайна и разработката на малки биологичноактивни молекули. Имаме вече проектодоговор с един от американските инвеститори.
Много бихме искали този патент да бъде български." – категорична е Кристина Ескенази.
В навечерието на Светлите празници вратите към душите си, към музиката и дома си, отваря музикалното семейство Цанови. Повод за ефирната среща дава очарователната Кристина Цанова – оркестрант в групата на първи цигулки в Софийската филхармония. Заедно с нея в студиото са: майка ѝ Катя Цанова, оркестрант в групата на първи цигулки в Академичен..
В рубриката "Разговорът" разговаряме с Емануела Иванова – директор на платформата за доброволчество TimeHeroes. Тя сподели вдъхновяващи новини за коледните мисии и благотворителните инициативи през изминалата година. Ето какво разказа тя в ефира на „Нашият ден“: "Макар платформата да не изглежда толкова динамична отвън, извън нея се случват..
Проектът на TerraLife Solutions е вдъхновяващ пример за това как иновациите могат да дадат решения на глобални проблеми като деградацията на почвите и климатичните промени. Внедряването на подобни практики не само ще подпомогне устойчивото развитие на земеделието, но и ще подобри качеството на храната и живота в дългосрочен план. Тази статия..
Твърди се, че има старо пророчество, което гласи, че когато всички християни посрещнат Рождество Христово на една и съща дата, злото ще изчезне от света. Ние няма как да приемем това твърдение на 100 процента, но пък от друга страна звучи убедително и дава надежда. В момента около 2,6 милиарда са християните на Земята. 2,3 млрд. от тях се готвят..
Традиционно много българи избират да прекарат коледните и новогодишни празници в Гърция , а тя ги очаква с мирис на канела и цитруси. Редакторът Наталия Маева разказва в "Нашият ден" как протичат празничните дни в южната ни съседка и какви обичаи спазват гърците на Рождество и Нова година. В Гърция семействата са големи, по..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
Имаше време, когато – за да бъде представен – се даваше пример, че именно той е общото между римейка на "Бен Хур", популярния американски сериал "24" и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg