Ако сте ни слушали миналите петък и събота, когато в „Аларма“ и в „Мултикултурни диалози“ се запознахте по-обстойно с хърватските музиканти Тихомир Хойсак и Филип Новосел, гости на фестивала „Жълтите павета“ на Теодосий Спасов миналия октомври, то със сигурност сте готови и за следващата двойна среща (от общо четири в четири поредни седмици) с герои на габровското издание на същия фестивал.
Този петък (на 1 май) от 21.30 до 23.00 ч. в „Аларма“ по програма „Христо Ботев“ ще слушате концерт на квинтета на румънския виртуоз на панфлейтата Дамян Драгичи (с откриващи думи от фестивалния директор и програматор Теодосий Спасов), а съответно в събота (на 2 май) от 15.00 до 15.30 ч. в „Мултикулурни диалози“ ще си говорим с Дамян Драгичи за различните цветове от палитрата на ромската музика в Румъния и е Европа, за това как даден музикант може да звучи съвсем различно в зависимост от контекста, в който е поставен, и за… станалата „хиптсърска“ в Европа японско-перуанска кухня (специалитети на японската общност в Перу, към която принадлежи и бившият диктатор Фухимори, между другото – б.а.).
Квинтетът на Дамян Драгичи, музикант, който иначе си има немалко формации, е построен в този си вид, в който ще го чуем, специално за джаз фестивала „Жълтите павета“. А самият Дамян Драгичи съчетава в себе си много и различни видове опит – от ромската традиционна музика до академично образование в „Бъркли“ (той е първият инструменталист, завършил панфлейта там). В концерта ще чуем и препратки към общата ни история отпреди падането на Източния блок, от златните години на „Студио Х“, на „Лека нощ деца“ и т.н. Защото, както знаем, блусът (а музиката на Дамян Драгичи носи и такъв заряд), обикновено се заражда и в тежки години и при тежки обстоятелства, но с музиката от тях обикновено извличаме красота. В началото обаче е ритъмът...
Брайън Адамс. Канадският славей на рока е със статут на една от най-големите легенди в историята на музиката с продадени близо 100 милиона албума и безброй хитове. Бил е №1 в над 40 държави и е изнасял концерти на шест континента. Удостоен е с Ордена на Канада, въведен е в Канадската зала на славата и има звезда на Канадската алея на славата, както..
На 22 април прочутата италианска певица навърши достолепните 90 години! 50 от тях триумфираше на най-престижните световни сцени, а коронните ѝ роли бяха Амнерис, Ебили, Азучена, Розина, Танкред, Сантуца, принцеса Де Буйон в "Адриана Лекуврьор", Леонора във"Фаворитката" или пък Адалджиза в "Норма". В съботната вечер (26 април от 20 часа) ще си..
Alarma Punk Jazz & Club Pave представят днес Рамбо Амадеус! В студиото на "Нашият ден" колегата Цветан Цветанов представи концерта, който тази вечер слушателите на програма "Христо Ботев" ще имат шанса да чуят директно от клуб "Паве" под Столична библиотека. Точно 13 години след първия си концерт у нас през далечната 2012 година господин Антоние..
O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за петнадесети път) – едно важно събитие за музикалния свят и не само. Тази година темата е Музика и памет . За да разкаже повече, в " Метроном..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...
На 6 март министърът на културата Мариан Бачев отстрани арх. Петър Петров от поста директор на Националния институт за недвижимо културно наследство..
Новото българско кино, което приковава зрителите към екрана, провокира у заинтересованите от филмовия процес въпроси за това какви са ключовите аспекти на..
Художничката Петя Илиева толкова много пътува по света и на толкова необичайни места я отвежда неутолимото ѝ любопитство, че мине не мине време и гостува в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg