Квантовото е новото черно – дори по този тривиален начин можем да навлезем в квантовия свят, загадъчното място, където обектите могат да съществуват на няколко места, да се движат в различни посоки едновременно, а котките да се усмихват загадъчно или да са на Шрьодингер...
"Квантовата страна, из която Алиса пътува, прилича повече на развлекателен парк, в който тя понякога е наблюдател, а друг път има поведението на частица с променлив електрически заряд. Квантовата страна разкрива основните характерни особености на квантовия свят – светът, който всички ние населяваме" – казва Робърт Гилмор, авторът на книгата "Алиса в квантовия свят", както се казва и онлайн събитието, което Рацио организират на 5 май от 20 ч.
За него разказва Виктор Данчев, който ни кани да скочим в заешката дупка и да поемем на пътешествие към нерационалното, нелогичното, фантастичното – света на квантите.
Чуйте разговора и разберете повече.
Събитието можете да гледате безплатно, но ако желаете да подкрепите това, което правим, можете да го направите, като си вземете дарителски билет.
Виктор Данчев е физик в ЕндуроСат и магистър по теоретична физика в Софийския университет. Основните му интереси са в сферата на гравитацията, физиката на високите енергии и авиокосмическото инженерство.
От 2016 г. е координатор на най-голямата практическа образователна програма на Балканите, свързана с Космоса – Космически предизвикателства, която подготвя следващото поколение учени, инженери и предприемачи за космическия сектор чрез работа по реални проекти. Като част от тази програма, Виктор участва и в разработването на най-големия безплатен онлайн курс за космическо образование – Spaceport.
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..
В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..
Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..
Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg