Ситуацията, в която се намираме в момента, дава отражение върху икономиката и несъмнено галерийният сектор е един от най-уязвените, смята Весела Ножарова, изкуствовед, куратор и критик. И макар работата на художниците да не е нарушена в нейния естествен и индивидуален ритъм, те също са засегнати от положението, в което попадна светът.
Новата ситуация, пред която са изправени художниците, етапът, в който навлизат взаимоотношенията им с държавата и най-вече комуникацията им с публиката, бяха основните теми, върху които стъпи вторият разговор от серията „Zoom Talks“. Серия, посветена на живота по време на криза.
Целта на дискусията беше да установи настоящата картина на художествения живот в България и нейното място в глобалния свят на изкуството. Участниците в разговора, на който домакин и модератор беше изкуствоведът и куратор Весела Ножарова, обсъдиха и аспектите на художествения живот в този нов етап от неговото развитие.
"Кризата у нас е огледална на тази в света, смята Ножарова. В „Артефир“ тя припомни, че тази нова ситуация поставя под въпрос досегашната работа на художниците и тяхното бъдеще.
Според нея огромният международен пазар, до който творците са имали досег, ще бъде свит и орязан и ще се подходи по-скоро към местна публика. Именно и образът на публиката е това, което най-сериозно ще се промени". Весела Ножарова смята, че вече ще се търси персонален контакт със зрителите.
Какво още каза тя за художниците в новата ситуация и важната роля на властта в нея, а и за предстоящия разговор, който ще засегне културното наследство и културния туризъм у нас – чуйте в звуковия файл.
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега текстът ще оживее за първи път на театрална сцена. "Намираме се във вътрешността на театъра. Точно в този ден театърът е празен. Всички са на турне в с. Тръстеник. Само гардеробиерката Невенка е..
С концерт-спектакъла "Стих, вокал и танц" се отбелязват 33 години специалност "Балетна педагогика" в Националната музикална академия "Панчо Владигеров". В навечерието на събитието, което ще се състои на 1 февруари (събота) от 18 ч. , в "Артефир" разговаряме с примабалерината и балетен педагог, доайен на българската балетна школа – доц...
Изследването на проф. Вера Бонева за Димитър Чорбаджийски - Чудомир (1890-1967) "Въобщественик: Книга за Чудомир" разглежда "по-слабо интерпретирани аспекти на Чудомировото дело – педагогическата и краеведската му дейност, наставничеството му спрямо млади творци, пътуванията му в чужбина". В монографията за първи път е разгледан подробно..
На 31 януари в Сатиричния театър "Алеко Константинов" е премиерата на моноспектакъла "Случаят Лола" от Хосе Варлета . Испанският драматург и писател в момента е в България. След "Луцифер" и "Светици и перверзници", "Случаят Лола" е трето заглавие от този автор в афиша на Сатиричния театър. Режисьор на пиесата е Николай Младенов, сценографията е на..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в...
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg