Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо някои хора работят по-добре от къщи

БНР Новини
Снимка: Rawpixel

Дистанционната работа от къщи се оказа истинска благословия за някои, докато други трудно свикват с подобен режим. Темпераментът и личните качества способстват за лесното справяне с работа от разстояние. Интровертите по-лесно се адаптират към подобна промяна, но това не означава, че други няма да се справят, макар и с малко повече усилия и време за адаптация.

Капаните на прокрастинацията

Прокрастинацията или отлагането датира от зората на цивилизацията. "Приятелю, спри да отлагаш настрана работата и ни позволи да се приберем у дома в прилично време", гласи египетски йероглифен надпис, датиран горе-долу от 1400 пр. Хр. Шест хиляди години по-късно, през 800 пр. Хр. гръцкият поет Хезиод предупреждава "да не отлагаме работата си за утре или другиден, понеже мудният работник не напълва хамбара си, нито пък онзи, който отлага работата си." През 44 пр. Хр. Цицерон заклеймява "бавността и отлагането" като "омразни". 

Как да се справим с един толкова упорит проблем, когато никой от началниците не ни диша буквално във врата, а изисквания като дрескод, пътуване до работа и пристигане навреме са отпаднали?

Психолозите отдавна изследват причините за отлагането. Те препоръчват да работите върху "волевия си мускул" и да потискате импулса да станете от работното място и да се озовете пред хладилника в търсене на нещо за хапване.

Препоръчва се и отлагане на отлагането отложете порива точно сега да влезете в някоя социална мрежа. Обещайте си да го направите после, когато приключите с работата.

Следващия път, когато се изправите пред сложен проблем, разделете го на съставни части, на поредица по-малки, съответно по-решими задачи. При всички положения се изисква търпение и упоритост.

Ясни граници

Проблемът, пред който се изправят повечето работещи у дома, е разграничаването на работния от личния живот. Когато кухненската маса е едновременно работната ви площадка и мястото за ядене, нещата стават трудни.

За да разграничите различните си роли, е добре да почивате на място, различно от работното и ясно да разграничите професионалните от личните ангажименти.

Особено сложно става и когато децата са у дома, а не на училище, но нуждата от ясни граници е важна и незаобиколима за успешната дистанционна работа. Полезен съвет е да не ядете на мястото, където работите, например. Така намалява и вероятността да изядете повече, тъй като вниманието ви е насочено другаде.

Справят ли се интровертите по-добре с дистанционната работа?

Не е задължително. Много хора се оплакват от необходимостта да провеждат групови видеоразговори с колегите си. Те пък дават на екстровертите нужната доза енергия, за да останат мотивирани и в кондиция.

Не бива да ви потиска, ако колегите ви се справят по-добре и не бива да приемате за даденост, че вас не ви бива. Нужна е практика, но само ако имате стратегия – нужно е честно да се наблюдавате, да определите слабите и силните си страни, да локализирате подводните камъни и капани, както и да не губите увереност, че ще се справите.


Източник: BBC, New Yorker

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51