За медиите, които не изследват системните проблеми на американското общество, довели до този протест, а предпочитат да предлагат на публиката си зрелищни репортажи или да интервюират агресивни протестиращи. За Доналд Тръмп и отношението му към протестите – в "Мрежата" коментира Христофор Караджов, преподавател по журналистика в Калифорнийския университет.
„Въпреки че има медии с много задълбочени анализи по въпроса с протестите, не трябва да забравяме, че за телевизионния екран е много по-лесно да показва пожари, тичащи разгневени хора, пламъци, разбити витрини и т.н. това е много по-телегенично, отколкото да обясняваш, че сред протестиращите може да има всякакви хора, които са там с различни мотиви. Хората, които искат да протестират, знаят, че грабителите и мародерите ще навредят на каузата, защото никой не иска да има безредици. Да се протестира бурно и с плам – да, но не с пламъци. Дори мои студенти пострадаха, опитвайки се именно да спрат грабители по време на протестите.“
Могат ли зрелищните репортажи да събудят повече расизъм
„Не толкова самите репортажи, защото те все пак дават някакъв контекст. Но какво става после – например в „You Tube“ се появяват клипове, взети от медиите, но без всякакъв контекст, в които виждаш хора, които палят и грабят и това вече може да разпали расизъм.“
Двата полюса на медиите в САЩ и отразяването на протестите
„Разликите се видяха в големите медии „CNN“ и „Fox“ и то не през репортажите, които няма как да бъдат променени, а през събеседниците, които канеха за анализ на видяното, както и през „лекциите“, които изнасяха във „Fox“, че президентът трябва да действа по-твърдо.“
Предизборната кампания в САЩ и протестите
„Самото отиване на Тръмп в онази църква, библията във вдигнатата ръка, думите за твърдата ръка, че е президент на реда и закона, което малко звучеше като един от лайтмотивите на президента Никсън през 1969 г., си беше предизборен ход. Въпреки че Тръмп е далеч като президентски умения от Никсън, защото Никсън, макар и с много недостатъци, все пак е преговарял с политическите си опоненти, имал е тези умения. И много парадоксално, въпреки че това поведение на Тръмп беше заклеймено от военните, което рядко може да се случи при недемократите, въпреки това, имаше хора, които харесаха направеното и казаното от Тръмп и те не са част от твърдите му привърженици."
Доналд Тръмп и отношението му към протестите
„Ако Тръмп беше излязъл и казал – чувам, съчувствам, трябва да имаме мир в страната и да разговаряме, аз ще помогна да се овладеят протестите с диалог... това би било нормално, но той не го направи. Не може един лидер да каже: „Нека има безредици, аз няма да взема отношение.“ И въобще той винаги е създавал разделяне между общностите, както и предпоставки за расизъм, защото на него му липсва чувствителност по тези въпроси. Естествено в САЩ никой не казва в прав текст, хайде да убиваме цветнокожи, но тук има нещо наречено „кучешка свирка“, което означава да се кажат определени фрази по такъв начин, че да бъдат чути и разбрани само от определени хора. Когато Тръмп каже тези определени фрази, това е сигнал към конкретни среди.п
Защо президенти като Тръмп печелят политически дивиденти и избори с кампании, подкрепящи насилието и откровено расистки
„Защото опростяват нещата и свеждат проблемите в обществото само на ниво противопоставяне. Това е популизъм, който винаги печели, но политиката е емоционален спорт. Но това, което за мен е най-големият проблем във феномена "Тръмп", е, че той изостри разделението до крайност. Не се води диалог с другата страна, а се воюва с другата страна. И това важи и в двете посоки, но като имащ насреща си човек като Тръмп, който отговаря с туитове с главни букви, провокация, расизъм и конспиративни теории, то не остава възможност за нормална дискусия. Това е проблемът, че двете страни тук са поляризирани, обноските са на много ниско ниво, напрежението е голямо и няма диалог. Няма го усещането, че всичко трябва да се прави не за твоя политически интерес, а за твоята държава и за хората, които са те избрали да управляваш. Много се надявам след тези избори да имаме отговорни политици и републиканци, и демократи, които да признават фактите, да можем спокойно да спорим върху решенията им в рамките на цивилизован демократичен диалог.“
Демократите и протестите
„Въпреки че Байдън излезе с много хубава реч за съчувствие и разбиране, че протестите трябва да са мирни и държавата да бъде успокоена. Но проблемът е, че Байдън се приема като приличен, но не особено силен кандидат, защото не може да разпали истинска подкрепа. Затова и много от демократите ще гласуват за него просто, защото другата алтернатива в лицето на Тръмп е ужасна. Но Байдън не е Обама, за щастие не е и Хилъри Клинтън. Той просто е стандартен американски политик.“
Какво представлява т.нар. "Заповедно производство"? Какви са новите моменти във връзка с влизането в сила на измененията на уредбата в Гражданския процесуален кодекс? Извън общото производство чрез съдебни дела общ исков процес е предвидено отделно производство за защита на гражданските права. И това е заповедното производство. Налице са изменения,..
Настаняването на лица за психиатрично лечение – какво казва законът? Носят ли наказателна отговорност извършители на тежко деяние, които имат психично заболяване? През последните дни имаше два изключително неприятни инцидента. Мъж, който два поредни дни беше заснет да се хвърля под коли на столичния булевард "Борис III", в последствие се самоуби, като..
Виктор Асенов и Тади, неговото куче водач , са в студиото на "Нашият ден" с един вдъхновяващ разказ – за границите, които сами си поставяме и тяхното премахване чрез силата на волята. Виктор се самоопределя като "непобедим победител". Той се движи напред и нагоре, без да вижда хоризонта, и може да се похвали, че е планински ултрамаратонец ...
Защо понякога се обичаме само на думи? Любовта представлява комплексно, емоционално състояние, което е нещо между грижа, уважение, признание и преданост към другия човек. От тази емоция зависи поддържането на здрави връзки между хората. Но съществува проблем с "празните думи" в любовта днес. Понятието за "празни думи" или думи, които..
За културата на виното и новостите във винения свят, за вината, които опитаме през месеца на виното и любовта – разговор в "Нашият ден" с Веселин Савов , винен познавач, вносител и дистрибутор на италиански вина, популяризатор на културата на виното. Савов споделя, че популяризирането на винената култура и на италианските вина е голямо..
Димитър Йосифов, първият български естраден певец, навършва 90 години точно на 13 февруари. В "Нашият ден" разговаряме с легендата на българската..
В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в..
Слънчевата енергия изпревари въглищата в електроенергийния микс на ЕС през миналата година. В страните от ЕС Слънчевата енергия е генерирала 11% от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg