Във време, когато за да отидеш дори до съседна държава, ти трябва виза, един мъж успява да направи сам околосветско плаване през нос Хорн със собственоръчно изработена от него яхта, само с едно спиране. Събитие, измеримо с това да днес да кацнеш на Марс с направена от теб ракета.
В Световния ден на океаните в рубриката "Главен герой" гостува капитан Николай Джамбазов, един герой на ветроходството, човек, заразен от откривателския порив и мечтата по морето.
В книгите си "Черната овца" и "С Тангра срещу вятъра" той описва преживяванията и премеждията си.
Започва да строи яхтата през 73-та, а набавянето на дори най-обикновени материали в тогавашните условия на хроничен дефицит, разпростряна върху всичко бюрокрация и подозрения в какво ли не, е изключително трудно.
Когато яхтата "Тангра" е готова, след нова немалка порция спънки и трудности, през 1983 г. Джамбазов тръгва на околосветско пътуване, неколкократно попада в бури и урагани и неведнъж му се налага да поправя яхтата. Връзката му с брега е само през любителска радиостанция, а в открития океан се ориентира само по звездите.
През 1985 за най-добро плаване е призната околосветската обиколка на Николай Джамбазов.
За съжаление днес яхтата "Тангра" не е запазена, тъй че любовта към морето при Джамбазов върви с огорчение от сушата и нейните обитатели. Постижението му обаче остава като едно от най-смелите и дръзки начинания, осъществявани от човек.
Чуйте разговора с капитан Джамбазов в Световния ден на океаните.
На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят" – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..
Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..
В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..
Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове. Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..
В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg