Вече два дни българските букви посрещат жителите и гостите на Берлин в едно от най-оживените места на брега на река Шпрее, в близост до Берлинската катедрала и Острова на музеите. Артинсталацията "Скритите букви" е българският поздрав към Германското председателство на Съвета на ЕС, което започва на 1 юли, и е осъществена по инициатива на посолството ни в Берлин и Българския културен институт в германската столица. Снежана Йовева-Димитрова, директор на Държавен културен институт към Министерство на външните работи, разказа повече в "Нашият ден":
"Наистина един важен, ключов проект, с който, излизайки от пандемията, стартира и културната програма на нашите основни партньори и инициатори по този проект. От германска страна проектът получи подкрепата на държавния министър по въпросите на международната културна политика към федералния министър на външните работи на ФРГ Мишел Мюнтеферинг и на д-р Клаус Ледерер – сенатор по културните и европейски въпроси на провинция Берлин.
В сърцето на Берлин са разположени тези 14 букви от кирилицата без графичен еквивалент в латинската и гръцката азбука – Б, Д, Ж, З, И, Й, Ц, Ч, Ш, Щ, Ъ, ь, Ю, Я. Изработени като оригинални пейки, те бяха поставени за първи път през лятото на 2018 г. в София под името „Скритите букви“ и създадоха нови места за четене и своеобразни литературни кътчета в столицата на България. През лятото на 2019 г. проектът гостува в Париж, а в края на 2019 г. беше реализиран и в Рабат, Мароко.
"Това не са само пейки. Стихове на немски, френски и английски език на 28 съвременни български поети (Аксиния Михайлова, Георги Господинов, Силвия Чолева, Цочо Бояджиев, Марин Бодаков и още) са приложени към всяка пейка от инсталацията на фондация „Прочети София“. Кратък текст запознава читателите и с най-важното за кирилицата – третата официална азбука в Европейския съюз, която се използва от повече от 300 млн. души.
А през месец септември в парка „Джеймс Симон“ и в Българския културен институт в Берлин ще се проведат поетически четения с участие на някои от авторите.
"Планирана е богата програма по повод 15-годишнината на института на 1 септември. Дано обстоятелствата позволят това", каза Снежана Йовева-Димитрова.
"Отвъд спирка "Съвършена" е първият роман на Георги Геров, който излезе от печат в края на миналата година. Според редактора на книгата Николай Терзийски "Това е роман за самотата, за любовта и за пътищата ни. За житейските пътеки на всеки от нас, които, погледнати отгоре, може да изглеждат предначертани, но онова, което ги..
"Лазарица" е първата премиера за новата година в Драматично-кукления театър във Враца. Постановката по прочутата пиеса на Йордан Радичков е дело на режисьора Петринел Гочев. След "За хората и свраките" в Сливенския театър, "Епични времена" в Пазарджик и " Ние, духовата музика " в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" , "Лазарица" е четвърта негова постановка по..
През 2025 година се навършват 115 години от рождението на литературния и художествен критик, есеист и мемоарист Борис Делчев. Годишнината ще бъде отбелязана в Дома на киното от 18.00 часа с прожекцията на биографичния филм "Борис Делчев – живот и дневник" под режисурата на проф. Александър Донев и Владислав Кодев. Ще бъде представено и..
Фестивалът "На кино, на село" е инициатива на Петра Тонева и Евгения Танева, чиято цел е изграждане на мрежа в най-малките населени места с редовен достъп до съвременно кино. "За мен беше важно да направя нещо в България, което считам за любимо и вдъхновяващо" – казва Петра Тонева, която се занимава с научна работа в Исландия. Тя създава фондация..
Зала "Сава Доброплодни" на шуменското НЧ "Добри Войников – 1856" ще посрещне авторката Марта Радева и "Човекът от последния вагон" – нейната дебютна книга с разкази днес от 17:30 ч. Радева дълги години се изявява в различни журналистически жанрове, като междувременно печели национални литературни конкурси със своите разкази. Дебютният сборник..
Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на..
В петък, 24 януари в родните киносалони влиза българският игрален филм "Клас 90". Сюжетът събира съученици 33 години след завършването на средното им..
На днешния 21 януари отбелязваме 146 години от смъртта на Любен Каравелов – революционер, поет, журналист и енциклопедист, оставил дълбока следа в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg