Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Портрет – скулптура и живопис на "Шипка" 6

Названието „Портрет“ поставя жанровата и тематична рамка на общата изложба на секциите „Живопис“ и „Скулптура“ в СБХ. В галерията на "Шипка" 6 в обновените 3 зали на първия етаж се представя мащабна обща изложба, озаглавена "Портрет" – живопис и скулптура.

В експозицията са представени 86 живописци и 56 скулптори със 114 картини и 70 скулптури в двата жанра, автори от различни поколения – от утвърдени имена до най-младите, току-що завършили своето образование. Изложбата е широко отворено пространство за представяне на жанра Портрет в цялото му разнообразие – от традиционния поглед до иновативни, провокиращи визията на жанра произведения. Това е предпоставка за преглед и проверка на виталността и креативността на този жанр в динамиката на бързо променящия се социокултурен контекст.

Изложбата предлага плуралистичен и толерантен поглед, като събира в едно пространство широк и богат спектър от възгледи и пластични изразявания. В експозицията едновременно и паралелно съществуват, доказват своята жизненост полярно противоположни, дори конфронтирани естетически позиции – от академичен реализъм до условни и абстрахирани визии, от поетични и фантазни светове до крайно експресивни жестове. Това многообразие създава представа за днешното състояние на този традиционен жанр в изкуството. Предлага богат материал за обсъждане на жизнеността на портрета като лично пространство за творческо осъществяване. Това е проект, който дава енергия на срещата и конфронтацията на крайно противоположни артистични визии на паралелно съществуване и сблъсък на конвенционални разбирания с иновативни, провокиращи и проблематизиращи границите в традиционните представи за портрет.

В изложбата почетно е представен един от "законодателите" в този жанр – проф. Андрей Даниел.

Могат да бъдат видени творбите на: Тома Върбанов, Николай Майсторов, Моника Попова, Дарина Янева, Емил Попов, Любен Костов, Филип Попов и много други.

В изложбата бяха присъдени четири награди:

  • Награда от Съюза на колекционерите – Ваклин Василев, скулптура
  • Награда от г- н Емил Иванов – Николай Русчуклиев, живопис
  • две награди от г-н Тодор Стайков за млад автор: 

     - за живопис – Силвия Богоева 
     - за скулптура – Шабан Хюсмен

Изложбата може да бъде видяна до 30 юли 2020 г.

Чуйте в звуковите файлове как художникът проф. Станислав Памукчиев и скулпторът Иван Русев, членове на журито, представиха тенденциите и обявиха трите награди, присъдени от колекционери за постижения в жанра Портрет.

Фотографии – Ани Петрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25