Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цветовете на Азия

БНР Новини
Снимка: Личен архив

Двама истински млади авантюристи. Това са Мартин Тодоров и Александрина Димитрова. Гостите на предаването „Семейно радио“ са от пътешествениците, които тръгват надалеч само с раница на гръб. Дестинацията на най-голямото им приключение до този момент е Азия. 

Подготовката за това пътуване им отнема около година и половина, в която те събират средства, за да увеличат максимално предстоя си там, а и за да приключат висшето си образование тук. Мартин завършва право, а Александрина – реклама. Това е първото им голямо пътешествие, въпреки че двамата вече са били заедно на студентска бригада в САЩ. Азия ги привлича с екзотиката си. Макар пътуването им да е методично планирано, двамата решават да разчитат за нощувките си изцяло на платформата за споделено нощуване и културен обмен Couchsurfing.

Приключението им започва в края на ноември миналата година, а по независещи от тях причини, им се налага да се върнат в началото на април, когато придвижването става много трудно заради избухването на пандемията. Началната точна на пътуването им е Ню Делхи, където остават една седмица. След това се отправят към Непал, а след посещението си там, отново се връщат в Индия за три месеца. В средата на февруари се озовават в Шри Ланка, където прекарват 28 дни. Финалната им дестинация е Мианмар. Краят на пътешествието идва на 3 април, когато отново стъпват на европейска земя.

От разговора на водещата Ирина Вълчанова с Мартин Тодоров и Александрина Димитрова можете да научите повече за интересните срещи с хората, при които са отсядали, както и за културата, религията и природата на посетените от тях странни. Многобройните им впечатления можете да проследите и в тяхната фейсбук страница и канала им в Ютюб и двете озаглавени Cosmic Giggle.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Диана Гергова

Пътуваща изложба представя българските археологически открития

Пътуващата изложба "Сборяново – природа и паметници, богове и хора" на Културния институт към Министерството на външните работи вече седмица се радва на интереса на жителите и гостите на Братислава.  "Тази пътуваща изложба, направихме заедно с Министерството на външните работи и тя вече е обиколила много държави от Япония до САЩ, и в много..

публикувано на 30.09.24 в 12:00

"Строгият" или "готиният" – за първата среща на учителя с учениците

Едва ли са много хората, които ще кажат, че не се вълнуват как ще се представят и какво впечатление ще създадат за себе си при първа среща. Още по-малко вероятно е да чуем подобно нещо от учител преди началото на първия учебен ден. От личен и споделен опит обаче знаем, че понякога първият контакт между педагога и децата може да е начало на ведро и..

публикувано на 29.09.24 в 10:25

БАН работи за отворен достъп и цифровизиране на националното културно и научно наследство

Четиринадесетата международна конференция "Цифрово представяне и опазване на културно и научно наследство" (DiPP 2024) започна в Бургас .   "Конференцията цели да представи иновации, проекти и научни и научно-приложни разработки в областта на цифровото документиране, архивирането, представянето и запазването на световно и национално материално и..

публикувано на 27.09.24 в 16:05

Сливенската текстилна гимназия

Професионалната гимназия по текстил и облекло "Добри Желязков" в Сливен е създадена през 1883 г. и е едно от първите професионални учебни заведения в свободна България. Още преди Освобождението Сливен се оформя като център на текстилното производство. В региона се отглеждат много овце, а вълната е ценна суровина за производство на платове,..

публикувано на 27.09.24 в 13:15
Откриване на Великото народно събрание във Велико Търново 1879 г.

Поборници и строители

Септември е месец на българската гордост – на 6-и извършваме Съединението, на 22-и обявяваме Независимостта. Зад всички тези знаменателни събития стоят обаче хората, извършили ги. И ако Денят на Независимостта е повече дипломатически совалки, то Съединението си е истинско народно въодушевление и вдъхновение, извикано от дейността на люде – били..

публикувано на 25.09.24 в 17:32