От 11 до 21 септември Пловдив ще бъде домакин на традиционния Международен театрален фестивал „Сцена на кръстопът“. 24-тото му издание е посветено на основателя на фестивала – актьора Стефан Данаилов, който ни напусна в края на миналата година. В негова памет на 11 септември от 19 часа в двора на Пловдивския драматичен театър ще бъде открит барелеф, поставен на фасадата на Камерната зала на театъра. Мястото не е случайно избрано – тази зала беше възстановена и оборудвана с най-съвременна техника със съдействието на проф. Данаилов по времето, когато беше министър на културата, и вече носи неговото име.
Официалното откриване на фестивала е същата вечер от 20.30 часа в Лятно кино „Орфей” с прожекция на филма „Монолог” – документален филм за Стефан Данаилов на режисьора Георги Тошев.
Заради пандемията от коронавирус фестивалният афиш тази година не включва представления, а предлага предимно прояви, които могат да се състоят в открити пространства.
В рамките на десетте фестивални дни ще се проведат две театрални работилници – „Смехът на сълзата” с актрисата Силвия Лулчева и „Думи в действие” на композитора Асен Аврамов, четения на нови български пиеси, изложби и представяне на книги. Единственото представление в програмата ще изнесат студентите от последния клас на проф. Данаилов в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”, с което ще бъде закрито на 21 септември тазгодишното издание на фестивала.
Входът за всички прояви е безплатен, но с пропуски, които могат да бъдат предварително получени на касата на Пловдивския театър „Николай Масалитинов”.
Иля Пепеланов е новият директор на Драматичния театър "Адриана Будевска" в Бургас. Актьорът пое ръководството на театъра в края на миналата година след спечелен конкурс в Министерството на културата, в конкуренцията на още четирима кандидати. Директорският пост беше освободен преждевременно през февруари 2024 година, когато почина..
Едно от най-новите заглавия в юбилейния 60-и сезон на Театър 199 "Валентин Стойчев" е спектакълът "Морето след теб" от Яна Борисова. Пиесата се поставя за първи път на сцена, а неин режисьор е Марий Росен. Според Марий Росен тази пиеса може да се прочете и като романтична комедия. Тя обединява най-различни пластове – постмодернизъм, съвременно..
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
В рубриката "Въпреки мрежата" гостува Антоанета Василева , член на екипа на асоциация "Родители" и координатор на Националния център за безопасен..
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана..
Лъчезар Лисицов , журналсит от "Клуб Z", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" какво е да си парламентарен репортер днес. "Повечето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg