Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската православна общност в Страсбург почита светите Вяра, Надежда, Любов и София

В православните църкви често можем да видим една по-необичайна икона – на три малки момичета и една жена зад тях – майка им. Това са светиците Вяра, Надежда и Любов и майка им София, загинали мъченически за своята вяра в първите векове на християноството. В съвременните комуникации думата "любов" се използва често и понякога в много противоречащи си значения. Използваме и нейния символ сърцето като форма на реакция в социалните мрежи. 

С празник като днешния църквата ни ориентира в множеството значения, като придава особена ценност на саможертвената любов. Защото заради любовта си към Христос трите момичета и майка им дават самия свой живот. Този начин на мислене, независимо дали сме вярващи или не, съпътства и нас – всички европейци по някакъв начин.

Векове по-късно мощите на светите Вяра, Надежда и Любов и майка им София се намират в един квартал на Страсбург, в една католическа църква. Отец Георги Георгиев, свещеник към Западно- и Средноевропейската епархия, предстоятел на православната общност в Страсбург, е служил православна литургия там.

Какво разказва отец Георги Геогиев, чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещата ни с Христос

На 2 февруари от древност се празнува Сретение Господне, т. е. срещата на праведният Симеон с Богомладенеца в храма. В същото време днешният евангелски текст разказва за изцеряването дъщерята на една хананейка от Господ Иисус Христос. В неделята на хананейката и в деня на Сретение Господне с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в православния..

публикувано на 02.02.25 в 09:45

Емилия Милчева: Не беше позволено преходът да бъде осмислен

Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща" не трябва да говорим обаче? И не са ли тези "отминали неща" дълбоко вкоренени в живота ни? Наистина ли ДС и неговите октоподни пипала са отрязани днес, 35 години по-късно, та да спрем да говорим?..

публикувано на 02.02.25 в 09:45
Мелания Тръмп на инаугурацията на президента Доналд Тръмп

Изкуството да си първа дама: символи и послания

Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва да е умерена и овладяна – нито прекалено емоционална, нито прекалено студена и строга. Стилна е, но не и екстравагантна, елегантна е, но не и скучна, модерна, но не и жертва на модата. Зад нея стои..

публикувано на 02.02.25 в 09:05
Доц. Ивайло Найденов, Ана-Мария Кръстева и Робърт Джераси

Виното в религиозните традиции на юдеи и християни

В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..

публикувано на 01.02.25 в 14:25
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00