Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световната федерация на глухите с харта за признаването на жестовите езици

Снимка: Rawpixel

Около 466 милиона души по света имат инвалидизираща загуба на слуха, 34 милиона от тях са деца.

Загубата на слух е резултат от генетични причини, усложнения при раждането, инфекциозни заболявания, ушни инфекции, употреба на определени лекарства, излагане на прекомерен шум или стареене.

1,1 милиарда младежи (между 12–35 години) са изложени на риск от оглушаване поради излагане на шум и употреба на слушалки.

Предполага се, че до 2030 г. ще има близо 630 милиона души с инвалидизираща загуба на слуха, а до 2050 г. над 900 милиона души ще оглушеят– един на всеки 10 души ще бъде с увреден  слух, по данни на СЗО.

В България има около 120 000 души с различна степен на слухова загуба, а над 12 000 души са с висока степен на увреждане на слуха.

Глухи има сред всички културни, езикови и етнически малцинства по целия свят. Над 200 са жестовите езици, които се използват от хора с увреден слух по света.

Само 50 държави в света официално са предоставили на жестовите си езици равен статут с техните национални говорими езици. Това е по-малко от 25% от 193-те държави - членки на ООН.

Кампаниите за признаване на езика на жестовете са основна застъпническа дейност на асоциациите на глухи по света. Заедно с академични общности те работят за постигането на юридическо признаване на националните жестови езици.

Световната федерация на глухите http://wfdeaf.org  призовава  за обединение в подкрепа на необходимостта от осигуряване на човешките права на глухите хора чрез подписването на харта за правото на жестов език за всички. Всеки човек или организация може да подпише хартата тук:

https://wfdeaf.org/charter/

Чрез законодателство за жестовите езици глухите ще получат достъп до всички области на живота и ще се възползват от равни възможности. Правителствата ще имат правно задължение да гарантират признаването на жестовите езици като първа стъпка към включването на глухите в техните общества.

7 видеоклипа на Фейсбук страницата: „Продължаваме заедно на жестов език" са посветени на жестовите езици и могат да бъдат гледани тук:

https://www.facebook.com/InternationalWeekofDeaf

В хартата на Световната федерация на глухите за правото на жестов език за всички се казва:

„Глухите трябва да имат достъп до директни услуги във всички области на живота с техните национални жестови езици или, когато не е възможен директен достъп до езика, чрез финансирани от държавата квалифицирани и акредитирани услуги на преводачи от и на жестов език. Равенството и недискриминацията са основни принципи в достъпа на глухите до обществото.

Глухите имат собствена идентичност, свързана главно с националните жестови езици и социалните връзки, изградени върху споделения опит на използването на тези езици.  Езикът на жестовете и културата на глухите укрепват многоезичието и са средства за насърчаване, защита и запазване на многообразието от езици и култури в световен мащаб.”

Жестовите езици са пълноценни езици и заслужават пълно признаване от съответните законодателства с равен статут на говоримите езици, използвани в тези държави.

Чрез узаконяването на жестовите езици глухите ще имат достъп до директни услуги във всички области на живота и ще получават  равни възможности. Когато се признаят законово жестовите езици, на глухите трябва да се осигурява навсякъде жестов превод безплатно.

Законовото признаване на националните жестови езици е първата стъпка към постигането на човешки права за глухите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"За думите" – 30 години за чудото на словото и българската реч

Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 19:19

Нов медикамент ефективно предотвратява заразяването със СПИН

На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..

публикувано на 26.11.24 в 11:26

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05
Акад. Чавдар Славов

Мовембър, или мъже за пример

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..

публикувано на 25.11.24 в 12:10

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05