В последната година често чувахме твърдението, че кризата е възможност. Доста по-рядко се срещат реалните примери за това, но ги има, както убеждава днешният "Главен герой" – Диян Стаматов, директор на столичното 119-о Средно училище "Академик Михаил Арнаудов".
Стаматов смята, че българската образователна система се е справила достойно с шоковите обстоятелства, свързани с пандемията, и дава конкретни примери:
"У нас образователният процес не спря, а бързо намери начин да се възстанови – къде по-добре, къде не толкова. Но има европейски страни, включително Франция, където училището буквално спря задълго."
Като цяло Стаматов е оптимист и смята, че медиите и общественото внимание се фокусират твърде много в единичните негативни примери, пропускайки голямата картина.
Оказва се, че валидните за повечето училища в големите градове и из страната тенденции – като застаряване на учителската професия, уронен престиж и загуба на мотивация от страна на учителите – в 119-о училище е обърната.
Средната възраст на учителите е под 40 години.
В училището от няколко години има безплатен интернет във всяка точка на сградата, а във всеки кабинет има проектори, свързани към компютър или лаптоп, за да могат учителите да използват различни образователни ресурси, същевременно мрежата е диференцирана – за образователни цели и за гости.
Как се постигат добри резултати в българската образователна система?
Вероятно със съзнанието, че "Училището през 2020 е напълно различна от училището от вчера", със съзнанието, че времето се мени и че учителят е водещият в тази промяна и в подготовката на децата за живота.
Стаматов ревизира клишето за училището като консервативна система, която се променя бавно и дава пример с успешното справяне по време на пандемията и с това, че нямаше затваряне на училищата, а учениците бързо бяха адаптирани в радикално различната среда.
"Разумно и справедливо е България да говори за това, че има конкуретна по отношение на европейската образователна система практики" – казва Стаматов в Световния ден на учителя, чието мото тази година е "Учителите: Водещи в криза, преосмислящи бъдещето“.
Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..
Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..
Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg