Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Атанасов: Търговията си е търговия, просто се случва по друг начин

През следващите 30 години все по-малко хора ще правят заучени неща, смята икономистът

| обновено на 05.10.20 в 14:08
Снимка: ЕПА/БГНЕС

2020 година – повратна точка в политическата и икономическа история на света? Бум на онлайн търговията, дигитално настояще и бъдеще, фалити и рестарт... Във времена като днешните става ясно, че единствено действията на хора, които са квалифицирани, подготвени, гъвкави, динамични и умеещи да разсъждават, в техните ръце са новите решенията. 

Маркетологът и икономист Христо Атанасов коментира темата в "Нашият ден":

"Повратна точка би била 2020-а, ако всичко това беше някаква изненада и се случваше от нищото. Всичко това, според мен, е естествено развитие. И коронавирусът, карантината и т.н. бяха просто катализатор на събития, очаквани от специалистите да се случат в един или друг момент. Когато хората се позабравим и си мислим, че всичко, което лети, се яде, балонът се пука. Опростено казано."

Задължително дигитално настояще и още по-задължително дигитално бъдеще – има ли алтернатива

"Може и така да се каже. Но дали дигитално означава да не се излиза от виртуалната реалност? Но в контекста на бизнеса, да – онлайн търговията, да – интернет – това са инструментите, защото търговията си е търговия, просто се случва по друг начин."

Хората по-често ще бъдат заменяни от роботи

"Да, хората ще бъдат заменени от роботи, изкуствен интелект, това ще се случи, но това също е естествено развитие. През следващите 30 години все по-малко хора ще правят заучени неща. Преди 100 години хората също са били заменени от машините... "

Фалитите

"Основните размествания, които се случиха, е, че на доста бизнеси (физически) им се наложи да променят своя начин на работа, наложи се рязко да имат онлайн присъствие, за да оцелеят."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47