За втори път фестивал на камерната опера ще се проведе в две софийски зали от 14 октомври. Това са зала „Средец“ и кино „Люмиер“. След успешното първо издание организаторите се осмеляват да предложат отново новите продукции на няколко състава.
Идеята за подобен фестивал е на режисьора Петко Бонев. Патрон на първото издание беше оперният певец и режисьор проф. Павел Герджиков, а сега това е сопранът със световна известност Красимира Стоянова, която се очаква да се включи на концерта на откриването посветен на 250-годишнината на Лудвиг ван Бетовен на 15 октомври. Симфониета, Враца; учебният оперен театър на НУМТИ „Добрин Петков“, Пловдив; Камерна опера Благоевград; мим формация „Жар театър“; музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“, Велико Търново; „Малък оперен театър“ са съставите, които ще представят новата си продукция. На 17 и 18 октомври ще има представления за деца, а вечерите са запазени са спектаклите за големите.
Някои от камерните пиеси се представят за първи път в България. Сценичен вариант ще има и на прочутата пиеса „Вражалец“ на Ст. Л. Костов. Сред творбите привличащи интереса са „Батаклан“ на Офенбах, чиято премиера се състоя съвсем наскоро в Пловдив, както и „Зането“ на Маскани.
Предвиден е и концерт на деца - таланти от Софийското музикално училище „Младост и талант“ на 18.10.
Във вечерта на Бетовен на 15 октомври са включени увертюрата „Леонора 1“, концертната ария „Аh ! perfido“, балетът „Синът на Боговете“ и незавършената опера „Синът на Веста“ на Бетовен и операта „Измаменият младоженец“ на Моцарт.
Съпътстващо събитие е изложба, посветена на художниците Боянка и Радостин Чомакови.
В звуковия файл чуйте подробния разказ на Петко Бонев.
След почти 40 години най-мащабната опера на Джузепе Верди "Аида" се завръща на сцената на Метрополитън опера - Ню Йорк. Интересът към тази творба не намалява, дори след внушителните почти 1200 представления, осъществени от оперната къща през годините. Музикалният директор Яник Незе-Сеген заема подиума за новогодишната премиера на грандиозната нова..
На 14 декември 2024 кавалджията, аранжор и автор на музика Костадин Генчев навърши 55 години. Това бе повод в едно от изданията на предаването "Портрети" да се потопим в красивия му музикален свят и да поговорим за творческия му път. А той е богат и както самият Костадин се изразява доста "шарен": "Роден съм в Габрово и всъщност първо започнах не..
"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно пресъздаване на българската фолклорна и църковна музика. Изпълненията на формацията винаги будят възхищение и удивление в слушателите, но наравно с това, те са и еталон за майсторско музициране.
Първият клезмер оркестър в България има богат опит в различни музикални стилове, но страстта на музикантите към традиционната клезмер музика (музиката на ашкеназките евреи от Източна Европа) е онова, което ги обединява. Създадена през септември 2022 г., групата прави първите си концерти на различни култови места в града и така се превръща в първата..
Боян Виденов е роден в София, в семейство на музиканти. Напуска родината съвсем малък и получава завидно европейско музикално образование. На 23 години основава Манхаймската филхармония – оркестър за обучение на млади професионалисти от цяла Европа, които искат да продължат кариерата си в престижните оркестри. През 2019 основава платформата за..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има..
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз"...
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg