Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Памет за доктор Емил Илиев в „Артефир“

Д-р Емил Илиев

Не смъртта прави хората ценни и патетични. Животът ги прави такива. И нещата, които оставят след себе си.

Доктор Емил Илиев ни завеща Джаз фестивала в Банско. Той не просто го създаде, но успя да го издигне до значимо международно културно музикално събитие. У нас и на Балканите. Винаги през август. На площада под звездите, с вход свободен през всичките тези години.

Почти четвърт век Доктора не щадеше сили и познанства, за да има фестивал. Неговата харизма доведе на сцената в Банско световни артисти като Пати Остин, Соломон Бърк, Аксел Цвингенбергер, Сайръс Честнът, Марио Станчев, Джос Стоун, Кенди  Дълфър и баща й Ханс Дълфър, Масео Паркър, Боби Каркасес, Рей Джелато, Тони Момрел, Стив Хакет от „Дженесис“, групите „Инкогнито“, „Мънго Джери блус бенд“, даде път не само на известни, но и на прохождащи български музиканти – Мира Кацарова, Весела Морова, Маги Алексиева-Мей, Лина Никол… Едва ли ще можем да ги изброим.

Д-р Емил Илиев беше изключителен дерматолог, основател и председател на Българското дружество по традиционна китайска медицина. Член на Борда на директорите на Световната организация по акупунктура. Автор на книги и научни публикации. Но музиката беше в кръвта му.

Дали ще има следващо издание на Банско джаз фест, можем само да гадаем. „Тази година той беше бесен на ситуацията с коронакризата, но държеше да има джаз фестивал и фестивал имаше. Дано се намерят хора, които – обединени – да успеят да постигнат това, което Доктора постигаше сам, в продължение на 23 години“ – написа на раздяла собственикът на агенция „Булфото“ Евгени Димитров.

А ние избрахме спомен от гостуването на д-р Илиев през лятото на 2019-а в „Артефир“, където беше поканен заедно с композитора Кристиян Бояджиев да говори за 22-рия Банско джаз фест. Това беше и последната ни среща на живо.

За музиката, за джемсешъните, за срещите със световни артисти, за спомените, за радостта от всичко това, Докторе, благодарим!

Смъртта не е отсъствие. Тя е промяна в присъствието.

Джаз фест Банско остава в сърцата.

Памет. И поклон!

В звуковия файл ще чуете финала на последната ни среща в „Артефир“ със създателя на Джаз фестивала в Банско д-р Емил Илиев и разговора му с Димитрина Кюркчиева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пространството на книгата

Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..

публикувано на 26.11.24 в 17:06

Изкуственият интелект отново повдига въпроса какви сме ние

"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...

публикувано на 26.11.24 в 16:31
Цвета Ботева

Музикалната метафора като лечение с Цвета Ботева

Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия.  Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..

публикувано на 26.11.24 в 16:10
Валентина Радинска

Валентина Радинска с премиера на книгата "Синът ми Степан"

"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..

публикувано на 26.11.24 в 14:05
Иван Раденков

Тийнейджърът в мен: Иван Раденков

"Писането е най-хубавото, което мога да правя" , казва детският писател Иван Раденков , който гостува в "Тийн Тайм". Той е човек с кауза и нестандартно любимо занимание. Твърди, че работи в IT фирма, без да разбира от информационни технологии. Музикант и природозащитник е. Автор е на почти дузина книги за деца. Още в училище Иван издава..

публикувано на 26.11.24 в 13:04