Националният план за възстановяване и устойчивост – каква е пресечната точка между посоката на България като част от ЕС и приоритетите на ЕК? Политологът Христо Панчугов даде в "Нашият ден" своята оценка за този план:
"Това лято – на протести, на отсъстващ от управлението на държавата премиер, на безтегловност от страна на министрите поради липса на смислен обществен дебат и липса на политическа подкрепа за каквато и да е посока на развитие на държавата – очевидно са илюстрирани в този план, който България представя в Брюксел."
Липса на реформи
"Основният проблем в този план е липсата на реформи, липсата на генерална визия. В голяма степен тези средства, които ще дойдат като част от допълнителния инструмент, който ЕК предложи, всъщност ще бъде взет заем. Фокусът върху реализирането на този план е насочен върху създаването на собствени ресурси – икономически и социални – в рамките на ЕС и на различните държави-членки, които да генерират потенциал след това тези заеми да бъдат възстановени и върнати. В този смисъл планът не е само насочен към възстановяване, а към такова възстановяване, което да генерира някакви развития след себе си – нещо, което аз не виждам в българския план.
Стана дума за липсата на реформи в здравеопазването, но във всички сфери предложенията, които България е подала, се отнасят към вече съществуващи оперативни програми. Това е показател, че имаме едно количество готови проекти, които трябва да реализираме, вместо актуализация на проблемите спрямо проблемите, произлизащи от кризата с Covid-19 и спрямо проблемите, срещу които ще се изправят българското общество и българската икономика през следващите години. Това е най-тъжното."
Заявката на Томислав Дончев за реализация на плана от няколко правителства
"Това по-скоро ми звучи, че няма да се те следващите, които да договорят този план с ЕК, което е оправдание и бягство от отговорност в класическата му форма, която сме свикнали да виждаме у това правителство.
Каква политика води България
"Съществува силна вероятност България да не се възползва, дори в някаква смислена степен, от този план – най-вече защото всеки един елемент и стратегически приоритет от този план ще бъде договарян отделно. Т.е. дори да се приеме някаква обща рамка на план, отпускането на финансовите средства ще трябва да бъде свързано с конкретика, с която българската администрация и българските политици не са свикнали. Ако ние продължаваме с този подход на хвърляне на думи в празното пространство, шансът ни да се възползваме от този план е изключително нисък. Аз не видях елемент – от гледна точка на конкретика, на реформи, на инструменти – който да е насочен към адресиране към проблемите от Covid кризата."
Христо Панчугов вижда силно разминаване между приоритетите на обществото и проблемите, с които то се сблъсква в момента, и потенциала на това правителство и на тази администрация да генерират адекватен план, който да посрещне тези нужди.
Чуйте повече в звуковия файл.
Националният план за възстановяване и устойчивост представя вижданията на правителството и обществото за начина, по който трябва да бъдат адресирани структурни проблеми в икономиката, чрез вътрешно съгласувана и последователна комбинация от реформи и..
Националният план за възстановяване и устойчивост – посоката на България като част от ЕС и приоритетите на ЕК. "В условия на висока степен на несигурност, породена от Covid-19 пандемията, ограничаването и контрола на разпространението й, както и..
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН,..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас...
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg