Националният план за възстановяване и устойчивост – каква е пресечната точка между посоката на България като част от ЕС и приоритетите на ЕК? Политологът Христо Панчугов даде в "Нашият ден" своята оценка за този план:
"Това лято – на протести, на отсъстващ от управлението на държавата премиер, на безтегловност от страна на министрите поради липса на смислен обществен дебат и липса на политическа подкрепа за каквато и да е посока на развитие на държавата – очевидно са илюстрирани в този план, който България представя в Брюксел."
Липса на реформи
"Основният проблем в този план е липсата на реформи, липсата на генерална визия. В голяма степен тези средства, които ще дойдат като част от допълнителния инструмент, който ЕК предложи, всъщност ще бъде взет заем. Фокусът върху реализирането на този план е насочен върху създаването на собствени ресурси – икономически и социални – в рамките на ЕС и на различните държави-членки, които да генерират потенциал след това тези заеми да бъдат възстановени и върнати. В този смисъл планът не е само насочен към възстановяване, а към такова възстановяване, което да генерира някакви развития след себе си – нещо, което аз не виждам в българския план.
Стана дума за липсата на реформи в здравеопазването, но във всички сфери предложенията, които България е подала, се отнасят към вече съществуващи оперативни програми. Това е показател, че имаме едно количество готови проекти, които трябва да реализираме, вместо актуализация на проблемите спрямо проблемите, произлизащи от кризата с Covid-19 и спрямо проблемите, срещу които ще се изправят българското общество и българската икономика през следващите години. Това е най-тъжното."
Заявката на Томислав Дончев за реализация на плана от няколко правителства
"Това по-скоро ми звучи, че няма да се те следващите, които да договорят този план с ЕК, което е оправдание и бягство от отговорност в класическата му форма, която сме свикнали да виждаме у това правителство.
Каква политика води България
"Съществува силна вероятност България да не се възползва, дори в някаква смислена степен, от този план – най-вече защото всеки един елемент и стратегически приоритет от този план ще бъде договарян отделно. Т.е. дори да се приеме някаква обща рамка на план, отпускането на финансовите средства ще трябва да бъде свързано с конкретика, с която българската администрация и българските политици не са свикнали. Ако ние продължаваме с този подход на хвърляне на думи в празното пространство, шансът ни да се възползваме от този план е изключително нисък. Аз не видях елемент – от гледна точка на конкретика, на реформи, на инструменти – който да е насочен към адресиране към проблемите от Covid кризата."
Христо Панчугов вижда силно разминаване между приоритетите на обществото и проблемите, с които то се сблъсква в момента, и потенциала на това правителство и на тази администрация да генерират адекватен план, който да посрещне тези нужди.
Чуйте повече в звуковия файл.
Националният план за възстановяване и устойчивост представя вижданията на правителството и обществото за начина, по който трябва да бъдат адресирани структурни проблеми в икономиката, чрез вътрешно съгласувана и последователна комбинация от реформи и..
Националният план за възстановяване и устойчивост – посоката на България като част от ЕС и приоритетите на ЕК. "В условия на висока степен на несигурност, породена от Covid-19 пандемията, ограничаването и контрола на разпространението й, както и..
Затлъстяване, заседнал начин на живот, вредни хранителни навици, злоупотреба с алкохол и вещества – как бургаското средно училище "Константин Петканов" адресира тези проблеми сред младите и какво представлява конкурсът "Посланици на здравето" ,..
Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) е увеличила с повече от два пъти своята подкрепа за България през изминалата 2024 година, като финансов стимул са получили 20 български проекта. Неотдавна президентът на ЕБВР Одил Рено-Басо бе..
Генчо Банев е преподавател по български език, литература и култура в лектората по българистика в департамента по руска филология и славистика на Атинския университет. Заедно със своите студенти Спиридула Пампулопулу, Мария Гавриду, Константина..
Две изложби се откриват днес в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна – "В огледалото на Рембранд" и арт инсталацията "Васил Стоилов – архитектурни мотиви". Повече за тях ще чуем сега от редактора Ани Маринова. Слушайте!
Сдружението "Тук-там" вече 10 години подкрепя българските студенти, които искат да получат магистърска степен в чужбина и да приложат наученото в България. В "Нашият ден" Мила Топалова , член на УС на сдружението, мениджър "Образователни инициативи",..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg